Cestování

Vše o cestách do Chorvatska autem! Na co se máte připravit? PŘEHLED

Vše o cestách do Chorvatska autem! Na co se máte připravit? PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Navzdory epidemiologické situaci se i letos chystá mnoho Čechů na dovolenou k Jadranu. Pokud volíte cestu autem, připravte se však na to, že vzrostla cena za pohonné hmoty. Čekání na hranicích navíc bude delší kvůli přísnějším kontrolám.

Při cestách do Chorvatska se letos neobejdete bez některých náležitostí, které jsou spojené zejména s epidemií covidu-19. Kvůli těm se můžete setkat s nepříjemnostmi zejména na hranicích. 

"V okolních státech je situace příznivější a otevřenější než situace v Chorvatsku,“ upozorňuje mluvčí Ústředního automotoklubu ČR (ÚAMK) Igor Sirota. "Do Chorvatska musíte vždy vyplnit jakousi elektronickou přihlašovací kartu. Musíte naskenovat jeden ze tří dokumentů – že jste byl očkován jednou (raději dvakrát), že jste prodělal covid v uplynulých 180 dnech, nebo PCR či antigenní test," dodává.

V souvislosti s antigenními testy by ale lidé měli být obezřetní. Musejí být provedené zdravotníkem, navíc nejsou uznávané všechny a je potřeba se předem informovat, který z testů vám v Chorvatsku schválí. 

Související obsah

Elektronický formulář je lepší mít vždy vyplněný dopředu. Můžete si ho sice nechat vypsat až na hranicích, pak je ale potřeba počítat nejen s delší časovou prodlevou. "Přijet do země můžete, ale budete muset na testy. Upozorňuji, že středisek zase tolik není a všechny testy se platí. Jsou v rozmezí 300 až 500 kun (až 1700 korun)," varuje Sirota.

Je dobré býti připraven, protože i pouhá kontrola elektronických přihlášek a ověřování dokumentů zabere několik minut. "V létě platí skutečně velké varování volit vhodný den a hodinu přejezdu hranic. I jako Pražák doporučuji cestovat přes Maďarsko,“ říká Sirota s tím, že maďarský přechod je méně frekventovaný, a čekání tak bude kratší. 

Související obsah

S čím ještě musejí motoristé při cestě do Chorvatska počítat, jsou vyšší ceny pohonných hmot. "V Chorvatsku jsou z těch zemí, kudy budete projíždět, nejdražší," upozorňuje mluvčí ÚAMK. Ať už tankujete benzin nebo naftu, oproti loňskému roku je potřeba počítat se zdražením zhruba o 3,50 korun. "Cena 9,98 kun (34 korun) za litr je úplně to nejlevnější, co tu najdete,“ varuje Sirota.

Co se mýtného týče, ceny pochopitelně rostou, ale nejde o žádné výrazné zdražení. "Mýtné se každoročně se začátkem turistické sezóny zvyšuje o inflační nárůst, což jsou nějaké dva až tři procentní body," upozorňuje Sirota. Aktuální ceny mýtného najdete zde

Související obsah

Na co je ale potřeba dávat pečlivý pozor, to je parkování. "Jsou velmi přísní. Pokutuje obecní úřad, který rovnou dává složenku pro zaplacení na poště. A pokutuje se ve velkém. Je lepší raději za parkování zaplatit, než stát mimo parkovací místa, obzvlášť v centru," dodává na závěr Sirota. 

Do Chorvatska se smí nově cestovat s jednou dávkou očkování. Podívejte se na reportáž:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události