Zahraničí

Slavný krysí hledač nášlapných min Magawa odchází do důchodu

Slavný krysí hledač nášlapných min Magawa odchází do důchodu
Zdroj: Profimedia

Sameček velké africké pouštní krysy jménem Magawa vycvičený k vyhledávání nášlapných min odchází po pěti letech služby v Kambodži do důchodu. Zachránil možná desítky lidských životů a jako jediná krysa obdržel nejvyšší zvířecí vyznamenání za statečnost.

Sedmiletého Magawu vycvičila během jednoho roku belgická nezisková organizace Apopo a nasadila ho do Kambodže, která zůstala po občanské válce jednou z nejvíce zaminovaných zemí na světě. Za 40 let tam miny zranily či zabily na 64 tisíc lidí.

Magawa našel 71 nášlapných min a 38 kusů nevybuchlé munice. Díky němu bylo vyčištěno území o rozloze dvaceti fotbalových hřišť.

Zdroj: Profimedia

Krysa má velmi vyvinutý čich, kterým zaregistruje chemické látky ve výbušnině. Naučeným signálem pak upozorní člověka a dostane pamlsek. Při její zhruba kilogramové hmotnosti nehrozí, že pod ní mina exploduje. Zvíře tak dokáže pracovat mnohem rychleji než lidé. Magawa za 20 minut prohledal území o rozloze tenisového kurtu, což člověku s detektorem kovů trvá v závislosti na terénu jeden až čtyři dny. Jedinou nevýhodou je, že zvíře nedokáže tak intenzivně pracovat moc dlouho, Magawu vypouštěli na půlhodinu denně.

Související obsah

Pouštní krysy se dožívají osmi let a Magawa už prý začal „zpomalovat“, i když je stále v dobré kondici. V důchodu se pro něj změní jen to, že ho místo na minového pole vypustí z jeho menší klece do velké klece s pískovištěm a kolem na hraní, kde se bude moci půl hodiny vyřádit, ale i pocvičit. Tedy po stejnou dobu, jakou pracoval.

Magawa loni obdržel od tradiční britské charitativní veterinární organizace zlatou medaili udělovanou zvířatům za statečnost. Jako jediná krysa. Nejvyšší zvířecí civilní vyznamenání dosud dostávali hlavně psi.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz