Zahraničí

Vozíte si z dovolené písek či mušle? V ráji turistů za to hrozí vysoká pokuta

Vozíte si z dovolené písek či mušle? V ráji turistů za to hrozí vysoká pokuta
Zdroj: Profimedia

Za odvážení písku, škeblí či kamínků z pláží hrozí na Sardinii vysoká pokuta. Maximální sankce je 3 000 euro, tedy v přepočtu přes 76 tisíc korun. Italská média v sobotu upozornila, že policisté už od začátku roku vybrali na pokutách přes 330 tisíc korun (13 000 euro). Trestali 41 hříšníků.

Na Sardinii považují chování některých turistů za obrovský problém. Jejich touha mít doma alespoň malou vzpomínku na pověstný sardinský bílý písek, totiž dlouhodobě ničila pláže na tzv. smaragdovém pobřeží.

Od roku 2017 je odvážení písku, škeblí, kamínků a dalšího materiálu z pláží trestné a hrozí za něj pokuta v rozmezí od 500 do 3 000 euro, tedy v přepočtu od necelých 13 tisíc do 76 tisíc korun.

Související obsah

Policisté se teď na to zaměřili. Krom toho, že monitorují webové stránky a jdou po těch, kteří prodej písku či mušlí nabízejí, turistům je také zabavují při kontrolách zavazadel na letištích a v přístavech. A že někteří turisté skutečně nejsou "troškaři", ukázala na facebooku stránka Sardegna Rubata e Depredata (Ukradená a vyrabovaná Sardinie).

Na té aktivisté, kteří na problém chtějí upozornit, sdíleli desítky fotek zabaveného kontrabandu. Celníci tam měly plné krabice mušlí či desítky plastových lahví naplněných ikonickým bílým pískem.


Podle britské televize BBC italské úřady v sobotu informovaly, že letos rozdaly pokuty v celkové výši 13 000 euro (330 tisíc korun). Trestaly dohromady 41 hříšníků, kterým zabavily dokonce zhruba 100 kg zakázaného materiálu. A zároveň policisté varovali, že letos při kontrolách ještě přitvrdí. Zabavený materiál policisté pak vracejí zpátky na pláže.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz