Domácí

Replika vyhořelého kostela v Gutech je hotová! Na vysvěcení přišlo 300 lidí

Repliku kostela Božího těla v Gutech na Ostravsku v neděli slavnostně vysvětil pomocný biskup z ostravsko-opavské diecéze a tak se poprvé otevřela veřejnosti. Bylo to tři roky a deset měsíců poté, co památkově chráněnou dřevěnou stavbu podpálila trojice mladých žhářů. Teď ji hlídá moderní protipožární systém.

Srpen 2017 - dřevěný kostel během pár chvil pohltily plameny, mezi ohořelými trámy zbyl jen kříž, který jako zázrakem zůstal. V neděli věrnou repliku vyhořelého kostela vysvětil pomocný biskup. "Ono to jako chrám vypadá, ale tím obřadem se stane opravdu Bohu zasvěceným místem," objasnil Martin David z ostravsko-opavské diecéze.

Replika se stavěla podle původních plánů a rad historiků. Uvnitř ale vypadá moderně. "Projektant se mě ptal, co a jak, i památkáři," řekl tamní farář. "Nový je například kamenný oltář, který je středem bohoslužby," vysvětlil David.

Související obsah

Většina věřících se kvůli koronavirovým opatřením dovnitř nedostala. Slavnostní akci sledovali venku na velkoplošné obrazovce. Svěcení se zúčastnilo více než 300 lidí.

Kostel už jen tak neshoří, má protipožární zabezpečení a nedaleko je i nádrž s vodou. Žháři si u soudu vyslechli tresty v délce tři a půl, osm a devět let vězení. Zaplatit mají více než 19 milionů korun. Jeden z nich už je z vězení venku.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz