Zajímavosti

V Litvě postavili "hvězdnou bránu". Portál funguje jako okno do Polska

V Litvě postavili "hvězdnou bránu". Portál funguje jako okno do Polska
Zdroj: Profimedia.cz

Pandemie koronaviru má vliv na cestování, což může mít negativní dopad na psychiku člověka. Litva se tak rozhodla, že lidem zahraničí zpřístupní alespoň virtuálně. Blízko hlavního nádraží ve Vilniusu tak postavila virtuální portál, kterým je vidět, co se děje v polském Lublinu.

Oba portály mají velké obrazovky a kamery, které zachycují dění v okolí. Mezi těmito dvěma městy tak vznikl jakýsi digitální most. Tvůrci se tak snaží spojit lidi i v této nelehké době, která má na cestování silný vliv. "Chceme, aby lidé přehodnotili význam jednoty," uvedlo ve zprávě vedení litevského města Vilnius.


Kruh, který se až nápadně podobá slavné hvězdné bráně ze stejnojmenného sci-fi seriálu, vytvořili inženýři z Centra kreativity a inovací na Technické univerzitě ve Vilniusu. Od začátku projektu až do jeho oficiálního spuštění uběhlo pět let.

Související obsah


"Pracovali jsme na designu a 3D modelování, ale také vývoji digitálního obsahu a logistických výzvách. Projekt vyžadoval široký a multifunkční tým," řekl šéf inženýrů Adas Meskenas


Podle inženýrů jsou v plánu další portály po různých městech světa. Dokonce by měli být propojeny i na mnohem větší vzdálenosti. Portál ve Vilniusu a Lublinu od sebe dělí přes 600 kilometrů.

Červen bude pro fanoušky UFO tím nejnapínavějším měsícem. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz