Domácí

Domácnosti čeká zdražení elektřiny, ceny porostou až o stovky korun

Domácnosti nejspíš čeká zdražení elektřiny. Porostou ale také ceny zemního plynu, a to o několik set korun za rok. Hlavním důvodem zdražení elektřiny je růst cen na velkoobchodních trzích a také větší poptávka po energiích po pandemii.

Zatímco v prvním čtvrtletí zaplatili lidé za jednu megawatt hodinu v průměru kolem 1500 korun bez DPH, v nových cenících společností se ceny pohybují i nad dva tisíce korun za megawatt hodinu. Zdražení se na fakturách domácností projeví ke konci letošního roku.


Odborníci tak lidem doporučují, aby si co nejdříve, pokud je to ještě možné, našli pevnou cenu na co nejdelší období, a to alespoň na tři roky, jelikož očekávají, že ceny energií porostou i v příštím roce.

Související obsah


Mírné zdražení čeká také odběratele plynu. Společnosti totiž v minulosti příliš nezlevňovaly. Ceny se tak zvýší o 100 až 200 korun za jednu megawatt hodinu. Meziroční zvyšování cen je ale citelné. U plynu bylo zdražení ve velkoobchodních cenách o 70 procent. U elektřiny pak 60 procent.


Hlavní vlna zdražování ale domácnosti čeká zřejmě na konci tohoto roku, kdy by elektřina mohla zdražit v průměru kolem patnácti procent, plyn pak do deseti procent.

JH TN.cz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kauza Čapí hnízdo míří znovu ke státnímu zástupci

Pražští kriminalisté doplnili spis v kauze "Čapí hnízdo". Policistům na konci srpna totiž státní zástupce vrátil případ k došetření. "V pondělí jsme předali spisový materiál na Městské státní zastupitelství v Praze," informovali na twitteru kriminalisté. Výslech mimo jiné absolvoval například premiérův syn Andrej Babiš mladší.

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turów zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turówu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz