Domácí

Domácnosti čeká zdražení elektřiny, ceny porostou až o stovky korun

Domácnosti nejspíš čeká zdražení elektřiny. Porostou ale také ceny zemního plynu, a to o několik set korun za rok. Hlavním důvodem zdražení elektřiny je růst cen na velkoobchodních trzích a také větší poptávka po energiích po pandemii.

Zatímco v prvním čtvrtletí zaplatili lidé za jednu megawatt hodinu v průměru kolem 1500 korun bez DPH, v nových cenících společností se ceny pohybují i nad dva tisíce korun za megawatt hodinu. Zdražení se na fakturách domácností projeví ke konci letošního roku.


Odborníci tak lidem doporučují, aby si co nejdříve, pokud je to ještě možné, našli pevnou cenu na co nejdelší období, a to alespoň na tři roky, jelikož očekávají, že ceny energií porostou i v příštím roce.

Související obsah


Mírné zdražení čeká také odběratele plynu. Společnosti totiž v minulosti příliš nezlevňovaly. Ceny se tak zvýší o 100 až 200 korun za jednu megawatt hodinu. Meziroční zvyšování cen je ale citelné. U plynu bylo zdražení ve velkoobchodních cenách o 70 procent. U elektřiny pak 60 procent.


Hlavní vlna zdražování ale domácnosti čeká zřejmě na konci tohoto roku, kdy by elektřina mohla zdražit v průměru kolem patnácti procent, plyn pak do deseti procent.

JH TN.cz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz