Domácí

Pozor, zásadní změna v prodeji borůvek! Letos bude všechno jinak

Pozor, zásadní změna v prodeji borůvek! Letos bude všechno jinak
Zdroj: Getty Images

Prodejci, kteří v minulých letech nabízeli volné borůvky například u silnice po litrech, letos budou muset uvádět jejich množství v kilogramech. Objemové množství totiž může být zavádějící a zákazník tak může být lehce ošizen.

Až o desítky korun šidili v minulosti zákazníky někteří pouliční prodejci borůvek. Odhalily to kontroly, které v předchozích letech prováděli pracovníci Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Řada prodejců totiž nabízela zboží v litrech, nikoli v lépe ověřitelných kilogramech.

"Při prodeji na objemové jednotky hrají roli i faktory, jako setřesení borůvek, resp. množství vzduchu, které si spotřebitel zároveň se zbožím kupuje. Prodej na litry je pak výrazně méně spolehlivý ukazatel množství než prodej na kilogramy," vysvětlil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Na nekalé praktiky některých prodejců upozorňovalo v posledních letech podle inspekce stále více zákazníků. Rozdíl v objemu borůvek při nákupu a po jejich přinesení domů byl navíc poměrně velký. Někteří z nich uváděli pokles sypkého ovoce až o 20 %.

Související obsah

"Inspektoři SZPI budou od letošní sezóny vyžadovat, aby nebalené borůvky, případně jiné sypké ovoce, bylo spotřebitelům nabízeno v hmotnostních, a nikoliv objemových jednotkách," doplnil Kopřiva.

Nová pravidla prý ale zkomplikují práci provozovatelům borůvkových plantáží, kam budou moci lidé vyrazit na samosběr zhruba koncem července.

 

"Loni jsem to dělal tak, že si zákazník přivezl svoje nádoby, ty jsem zvlášť zvážil, popsal jsem váhu, pak jsem odvážil. Musel jsem u každého zvlášť být. Mám hodně práce, myslel jsem, že si to letos usnadním, že bych zákazníkům dal možnost nasbírat si borůvky do dvoulitrové vaničky a platili by sami do kasičky. Ale to tedy letos nepůjde, tak to zase budu váží na kila," popsal majitel borůvkové plantáže Samšín František Papež.

Na borůvky se lidé mohou vydat také do lesa. Tam ale platí určitá pravidla. Sběr je zakázán v chráněných krajinných oblastech a v národních parcích. Borůvky se také nesmí sbírat pomocí hřebenů, které ničí porost. V případě použití hřebenu na borůvky hrozí sběrateli pokuta až 5000 korun.

V ohrožení je i sezóna jahod. Podívejte se na reportáž TV Nova: 


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz