Domácí

Chcete stavět? Připlatíte si. Zvedly se ceny pozemků i stavebního materiálu

Chcete stavět? Připlatíte si. Zvedly se ceny pozemků i stavebního materiálu
Zdroj: Profimedia

Kvůli rostoucím cenám bytů se řada Čechů rozhodla pro stavbu rodinného domu. Jenže i to teď oproti loňsku vyjde téměř na dvojnásobek ceny. Může za to zdražování stavebního materiálu, ale i další růst cen pozemků.

Vyšší ceny pozemků, stavebního materiálu, ale i nedostatek řemeslníků. S doznívající koronavirovou krizí zažívá Česko vlnu zdražování. 

Kvůli neustále rostoucím cenám bytů se řada lidí rozhodla postavit si rodinný dům. Jenže i v tomto případě lidé naráží na výrazné zdražování, a to nejen při koupi pozemků, ale nově také při návštěvě stavebnin.

"Na některé typy stavebních materiálů se stojí fronty jako za minulého režimu. To prodražuje realizaci staveb, což v konečném důsledku bude tlačit na růst cen na realitním trhu," uvedl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Podle něj zdražení nejvíce mohou pocítit ti, kteří se do výstavby domů pustili svépomocí.

Související obsah

Ceny se podle odborníků zvedají téměř u všech nabízených materiálů. "Barvy, nářadí, skoro všechno zdražuje, a to rapidně. Pro představu, jeden profil na sádrokartony stál na přelomu prosince a ledna 47 korun, teď už stojí stovku. Tento týden to všechno šlo o dalších 20 % nahoru, takže to ve výsledku bude o nějakých 120 % dražší," řekl TN.cz majitel DC stavebnin Tomáš Antálek.

Důvodem zdražování jsou především výpadky v dodávkách materiálu ze zahraničí. "S příchodem koronaviru mnozí lidé pozastavili veškeré výstavby a čekali co bude. Lodní prostor se pak dlouhou dobu nezaplňoval, a tak společnosti kapacity zmenšily. Teď, když jsou na mnoha trzích nedostatky a jsou problémy v zásobování, by najednou všichni chtěli přepravovat. Jenže lodní prostory už jsou na dlouhé týdny dopředu obsazené," vysvětlil Křeček.

Na přepravu lodí tak materiál čeká i několik týdnů. Zpoždění pak pociťují jak cíloví obchodníci, tak i koncoví zákazníci. "Mám tady nabídku na dva kamiony bednění a čekací lhůta je teď třeba měsíc a půl, dva měsíce," doplnil majitel stavebnin Antálek.

 

Na zdražování má vliv růst provozních nákladů dopravců. Kromě pohonných hmot totiž zdražilo i povinné ručení. "Dřív jsem za návěs na náklaďák platil ročně asi tři a půl tisíce, teď platím asi sedm a půl tisíce. A to bylo to nejlevnější, co jsem dokázal sehnat," popsal majitel autodopravy Lukáš Svoboda.

A nechybí jen stavební materiál. Nedostatek pociťují české a zahraniční podniky, kterým schází dělníci. Podle ekonomů navíc ceny ještě porostou.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz