Zahraničí

Začalo hlavní líčení kvůli sestřelení letu MH17. Čtyřem rebelům hrozí doživotí

Začalo hlavní líčení kvůli sestřelení letu MH17. Čtyřem rebelům hrozí doživotí
Zdroj: Profimedia

Nizozemský soud v pondělí začal s projednáváním důkazů a výpovědí svědků v případu sestřelení malajského letadla nad Ukrajinou v roce 2014. Obžalovaní jsou tři Rusové a jeden Ukrajinec.

Hlavní líčení se třemi Rusy, Igorem Girkinem, Sergejem Dubinským a Olegem Pulatovem, a jedním Ukrajincem Leonidem Charčenkem začalo v pondělí v Nizozemí v Schipholu. Jsou podezřelí ze sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou v roce 2014. Souzení jsou v nepřítomnosti, hrozí jim doživotí.


"Je to pro nás velmi náročný den. Je to teprve první den hlavního líčení," řekl pro agenturu AP Evert van Zijtveld, který při katastrofě přišel o dvě děti, dceru Frederique a syna Roberta-Jana. V letadle zahynulo všech 298 lidí.

Čtveřice obžalovaných:


"K naší lítosti Rusko nebylo součástí mechanismu vyšetřování, byly jsme z mechanismu zcela vyřazeni," prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Související obsah


Soud začal již loni v březnu předběžným slyšením, kdy se řešilo, jestli existují dostatečné důkazy pro soudní řízení.


Letadlo malajských aerolinek bylo sestřeleno 17. července 2014 nad východní Ukrajinou, mířilo z Amsterodamu do Kuala Lumpuru. Podle vyšetřovatelů stroj sestřelila protiletadlová raketa Buk vypálená ze separatisty kontrolovaného území. Raketa byla na Ukrajinu přivezena na mobilním odpalovači z ruské základny. Rusko ale tuto verzi odmítá.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o závěrech vyšetřování sestřelení civilního letadla nad Ukrajinou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz