Zahraničí

V USA schválili přelomový lék na Alzheimera. Kdy bude dostupný v EU?

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil nový lék na Alzheimerovu chorobu, který by měl znamenat průlom v léčbě této nemoci. Místo příznaků totiž cílí na příčinu onemocnění. Přípravek zkoumá i Evropská léková agentura, v Unii by mohl být k dispozici do konce tohoto roku.

Americké regulační orgány v pondělí schválily první léčbu Alzheimerovy choroby po téměř 20 letech. Přípravek aducanumab, který se bude prodávat jako Aduhelm, cílí na základní příčiny onemocnění.

"Aktuálně dostupné léky řeší pouze příznaky nemoci. Tato léčba je první, která se zaměřuje na základní mechanismus Alzheimerovy choroby a ovlivňuje jej," uvedla Patrizia Cavazzoniová, která je vedoucí Centra pro hodnocení a výzkum léků FDA.

Proces schvalování provázely komplikace, přípravek je kontroverzní. Odborníci se totiž rozcházejí v názoru, zda je lék skutečně účinný. Výsledky studie byly nejednoznačné. FDA tudíž požaduje, aby společnost Biogen, která lék vyrábí, provedla další rozsáhlou klinickou studii.

Související obsah

Léčba však od úřadu již dostala zelenou ve zrychleném procesu. "Jak jsme se poučili z boje proti rakovině, zrychlený proces schvalování může pacientům zpřístupnit léčbu rychleji a urychlit další výzkum a inovace," vysvětluje Cavazzoniová.

Aducanumab cílí na amyloid, protein, který se hromadí v mozku, v důsledku čehož dochází k poškození důležitých mozkových struktur. S tím pak souvisí celá řada neurologických problémů typických pro Alzheimerovu chorobu včetně zhoršení paměti a komunikačních dovedností.

Související obsah

Ačkoliv řada odborníků považuje lék za milník v boji s touto chorobou, upozorňují i na problematické aspekty. "Musíme si uvědomit, že v nejlepším případě jde o lék, který pomůže jen pečlivě vybrané skupině pacientů," řekl pro BBC profesor a neurolog John Hardy. Někteří odborníci upozorňují, že by museli pacienti užívat lék dlouho předtím, než se u nich projeví příznaky Alzheimerovy choroby.

Očekává se, že schválení léku ve Spojených státech urychlí proces i v dalších zemích světa, včetně členských států Evropské unie. Evropská léková agentura (EMA) přijala žádost o registraci přípravu na podzim loňského roku. Schválit by ho měla do konce letošního roku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Spalovna v pražských Malešicích bude týden mimo provoz

Ve středu zachvátil spalovnu v Malešicích požár, několik dní až týden bude mimo provoz. Shořela jedna z budov rozsáhlého areálu. Do opětovného zprovoznění spalovny se bude pražský odpad vozit na skládky v okolí metropole.

Píše se na Deník.cz