Domácí

Poslanci odmítli řešit covid pasy. Podle opozice je zákon o nich nadbytečný

Poslanci se ve středu odmítli zabývat zavedením takzvaných covid pasů, které mají usnadnit cestování po státech Evropské unie. Podle opozice je zákon o nich zbytečný.

Poslanecká sněmovna řešila takzvané covid pasy. Vláda kvůli nim chtěla v legislativní nouzi přijmout nový zákon.

Na úvod bodu promluvil Tomio Okamura (SPD), který vyzval, aby se zákon neprojednával ve stavu legislativní nouze. Pokud by se takto zákon projednával, tak byla SPD připravena jednání blokovat. "Uděláme všechno pro to, aby zákon neprošel," řekl Okamura. Každý z poslanců SPD byl podle něj připraven vystoupit proti zákonu a využít maximálně řečnickou dobu.

Proti zákonu se postavila také koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Novela zákona o ochraně veřejného zdraví zavádějící covidové certifikáty je podle koalice nadbytečná. Současné zákony jsou prý dostatečné. 

Poslanci se nakonec postavili proti hlasování ve stavu legislativní nouze. Pro bylo jen vládní ANO a ČSSD. 

Související obsah

Poslanecká sněmovna se měla ve středu od rána zabývat také novelou o střetu zájmů. Ta počítá s tím, že majetková přiznání politiků budou v registru přístupná jen na základě žádosti. Jednat se mělo i o upřesnění politiků vlastnit média či čerpat dotace. Poslanci ANO a KSČM však pořad schůze nepodpořili.


Ve středu v poledne se poslanci sešli ještě na mimořádné schůzi, která se zabývala zpřísněním trestů za násilné chování vůči ženám. V současné chvíli však neexistuje žádný návrh zákona, takže o celém problému pouze diskutovali v rozpravách. "Musíme zabránit tomu, aby se takové násilí dělo a pokud ano, tak v co nejmenší míře," uvedla Kateřina Valachová (ČSSD).

Poslankyně Barbora Kořanová (ANO) navrhla, aby byla definice znásilnění v zákoně upravena tak, aby zahrnovala i to, že obět není z různých důvodů schopná vyjádřit nesouhlas. Například kvůli strnutím. Stejná definice existuje například v Německu.

Důvodem mimořádné schůze je hlavně obvinění bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho z údajného násilného chování. Koncem května o svědectví dívek informovaly Deník N a A2larm. Dívky obvinily Feriho z toho, že je měl údajně v opilosti a bez jejich souhlasu přinutit k pohlavnímu styku. Případem se již zabývá policie.

Tři jednání Sněmovny a všechny bez výsledku. Takové je středeční skóre poslanců. Nejdéle diskutovali o zpřísnění trestů za sexuální obtěžování a zločiny. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Benziny se stane Orlen

Po více než 60 letech mění název nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic Benzina. Polský vlastník ji přejmenuje na Orlen. Čerpací stanice se již od ledna jmenovaly Benzina Orlen, Benzina teď z názvu vymizí úplně. Pod novým názvem se objeví prvních několik stanic v prosinci. Změna názvu se bude týkat rovněž čerpacích stanic Benziny na Slovensku.

Píše se na Deník.cz