Naše Česko

Organizátoři tábora PCR testy bez opakovaného testování vítají

Jak v létě proběhnou dětské tábory, na co všechno se musejí jejich organizátoři připravit a jak to bude s testováním dětí? Na to odpovídal ve čtvrtek Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže, v pořadu Naše Česko na webu TN.cz a TN LIVE.

Zmatky ohledně testování dětí na letních dětských táborech uvádějí do nejistoty jejich organizátory. Prázdniny přitom začínají už za necelé tři týdny. Podle organizátorů táborů měly být děti testovány jen před odjezdem. Ministerstvo zdravotnictví ale ustanovilo, že děti budou testovány nejen před odjezdem, ale i po každých sedmi dnech strávených na táboře. Proti tomu se zvedla vlna nevole.

Ve středu ale ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil nečekanou změnu. Děti, které absolvují před začátkem tábora PCR test, nakonec nebudou muset být znovu testovány. "Pokud bude dítě před akcí otestováno metodou PCR, nebude se muset po sedmi dnech přetestovat. U antigenních testů přetestování zachováme," uvedl Vojtěch.

Související obsah

Ministr také dodal, že se snaží vyjít organizátorům táborů maximálně vstříc a zároveň zajistit ochranu zdraví dětí. Podle organizátorů letních táborů ale na předběžných schůzkách o dalším testování dětí nepadlo ani slovo. "V minulém roce jsme se pravidla dozvěděli o měsíc dřív než nyní. Na druhou stranu naše míra zkušenosti s hygienickými opatřeními je větší," řekl Aleš Sedláček, organizátor táborů a předseda České rady dětí a mládeže.

Podle něj je tato změna lepší vůči pořadatelům, rodičům i dětem. "My požádáme rodiče, aby mohli zajistit pro své děti PCR testy. Předpokládáme, že rodiče si to naplánují tak, aby byly zdarma. Pokud to nepůjde, vezmeme si nějakou zásobu antigenních testů. Primárně se tomu ale budeme snažit vyhnout," vysvětlil Sedláček. Největší riziko je při vstupu na tábor. Proto je podle něj nejdůležitější podchytit jakoukoliv infekci před příjezdem.

Související obsah

Aleš Sedláček se zúčastnil středeční schůzky zdravotního výboru Sněmovny, který řešil testování dětí na táboře. Podle něj panovala napříč politickým spektrem shoda a nátlak na to, aby se děti nemusely testovat každý týden.

"Síla lidí, kteří na tábory jezdí, je tak velká, že se nám všechny problémy v minulosti podařilo překonat. Věřím, že to zvládneme i nyní," doufá Sedláček. "Přeji dětem, aby poznali co nejvíce dobrých kamarádů, utužili stará přátelství, nabrali sílu a do nového roku skončili s nadějí, že bude líp," dodal na závěr.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz