Domácí

Podmínky maturit se změnily. Při vysvědčení ale maturanty čekal šok

Podmínky maturit se změnily. Při vysvědčení ale maturanty čekal šok
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo školství (MŠMT) letos vyšlo maturantům vstříc a zmírnilo hodnocení didaktického testu z matematiky. Pro složení maturitní zkoušky stačilo dosáhnout 27 % oproti původním 33 %. Po předání maturitního vysvědčení však některé maturanty a rodiče čekalo zmatení. Na dokumentu byl totiž vytištěný původní způsob hodnocení.

Na nesoulad mezi maturitním vysvědčením a novou metodou hodnocení maturitní zkoušky z matematiky upozornil redakci TN.cz pan Tomáš Faltín, otec studentky, která letos maturovala. Letos na jaře ministerstvo školství rozhodlo o změně hodnocení, kdy pro splnění didaktického testu z matematiky již nebylo potřeba dosažení hranice 33 %, nově stačilo 27 %.

Spolu s tím se změnily i další hranice pro dosažení konkrétní známky. Například výborné hodnocení studenti měli dostat už při splnění 83 %, nikoliv 85, jako to bylo při staré verzi. Při prohlížení Europass dodatku k maturitnímu vysvědčení si však pan Faltín všiml, že je tam uvedené staré hodnocení.

Zadní strana dodatku k maturitnímu vysvědčení s chybným způsobem hodnocení

"Nechali tam starý údaj," upozornil a vyjádřil obavy, zda to pro některé studenty neznamená, že neudělali maturitu. Organizace Cermat, která organizuje a hodnotí maturitní zkoušky, však studenty i jejich rodiče uklidňuje, že hodnocení proběhlo správně podle nové metodiky.

"Všichni maturanti, kteří konali 24. května 2021 didaktický test z matematiky, byli hodnoceni na základě upravených kritérií hodnocení stanovených v opatření MŠMT. Hranice úspěšnosti u zkoušky tedy byla pro všechny maturanty bez výjimky nastavena na 27 %, nikoli na 33 %," uvedl mluvčí Cermatu Marek Lehečka.

Související obsah

Vyloučil možnost, že by některý ze studentů mohl být hodnocen podle starých pravidel. Chyba tak nastala "pouze" při vydávání maturitních vysvědčení a dodatků Europass. Mluvčí MŠMT Aneta Lednová redakci TN.cz sdělila, že pokud dostali maturanti vysvědčení s původními údaji, je to chyba školy.

"O změně cut-off-score (snížení hranice úspěšnosti u maturity z matematiky) bylo rozhodnuto po jednání validačních komisí. Následně bylo vydáno opatření obecné povahy a na jeho základě byla vygenerována vysvědčení. Potom bylo možné v systému Europass přenastavit relevantní údaje k novému cut-off-score," vysvětluje.

Související obsah

"Pokud si škola vytiskla pro své žáky Europassy s předstihem, je možné, že obsahují původní údaje. Nyní je databáze již aktualizována. Všichni maturanti byli samozřejmě hodnoceni podle nových kritérií hodnocení," dodala.
 

Zkoušku z matematiky si zvolilo přes 13 tisíc prvomaturantů, což představuje necelou pětinu všech studentů, kteří letos skládali maturitu poprvé. Úspěšnost byla vyšší než loni, zkouškou neprošlo 16,8 % studentů. Minulý rok jich neuspělo 17,6 %.

Více informací k výsledkům maturitních zkoušek se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz