Domácí

Nejen zápory. Výuka na dálku českým maturantům i pomáhá, tvrdí studie

Distanční výuka nemá jen stinné stránky. Ukazuje se, že některé prvky, které online výuka do školství přinesla, mohou být přínosné. Například nová studie z brněnské Mendelovy univerzity ukázala, že letošní maturanti nemusejí mít problémy na trhu práce. Distanční výuka totiž řadě z nich pomohla rozvinout jejich schopnosti a dovednosti.

Na Mendelově univerzitě vznikla studie, která tvrdí, že současná covidová generace maturantů nebude mít oproti ostatním výraznější problémy najít práci. "Každá krize, tuto krizi nevyjímaje, přináší nové výzvy, možnosti, příležitosti. Někteří studenti z této situace svým způsobem profitovali," tvrdí vedoucí ústavu práva a humanitních věd Mendelovy univerzity Martina Rašticová.

Studenti se prý posunuli hlavně v tom, co je zajímá, co je baví a v čem jsou dobří. Tedy prakticky ve svých koníčcích. Třeba v práci s počítačem. Lépe se také učí nové jazyky, píšou nebo vytvářejí nové projekty.

Související obsah

"Řada našich maturantů odejde tady z této krize posílena do dalšího života a vše využijí velice dobře i v rámci uplatnění na trhu práce," má jasno Rašticová. Jenže mnoho lidí má úplně jiný názor.

"Pro zaměstnavatele je tenhle student nezaměstnatelný. Bude to otázka toho jednotlivce, toho studenta, zda si sám zainvestuje do nějakého dalšího dovzdělání, případně se tedy za něj někdo zaručí," tvrdí Pavel Filandr, prezident asociace FISY.

Podobný názor zastává i ředitelka Odborného učiliště Brno Soňa Řehůřková. "Některé oblasti jim určitě chybí, určitě truhlářské práce, strojírenské práce, možná i tady vidíme malířské, natěračské práce. Já doufám, že se toto nebude opakovat, už bychom to nechtěli zažít," svěřila se.

Související obsah

Jak reálně uspějí letošní maturanti v hledání práce, se ukáže po letních měsících, kdy by se měli zapojit do pracovního procesu.

Co při vzdělávání na dálku osvědčilo, se dozvíte v následující reportáži:

pez, Radim Bánovský, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz