Zahraničí

V Cornwallu začal summit lídrů G7, tématem budou vztahy s Ruskem

V britském Cornwallu začal oficiálně summit lídrů sedmi nejmocnějších ekonomik světa. Prezidenty, premiéry a kancléřku čeká třídenní jednání. Hlavními tématy budou vyostřené vztahy Západu s Ruskem, klimatické změny nebo společný boj proti pandemii koronaviru.

Na cornwallské letiště na jihozápadě Velké Británie přilétal ve čtvrtek večer jeden vládní speciál za druhým. Hostitel summitu britský premiér Boris Johnson jako prvního vítal amerického prezidenta Joa Bidena. Společnost jim dělaly jejich manželky. Zatímco Bidenovi jsou manželé už 44 let. Johnson se oženil před necelými čtrnácti dny.

"Řekl jsem panu premiérovi, že něco máme společného. Oba jsme se oženili velmi dobře," řekl po příletu americký prezident Joe Biden.

Související obsah

A Bidenovi nepřijeli do Velké Británie s prázdnou. Manželce Borise Johnsona Carrie přivezli kabelku a šátek. Johnsonovi naopak kolo a helmu. Americký první pár totiž cyklistiku miluje. Své 70 narozeniny Jill oslavila minulý týden se svým mužem právě projížďkou na kole.

Ještě během kampaně před prezidentskými volbami přitom Biden označil Johnsona za klon tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. A to jak vzhledem, tak povahou. Teď to vypadá, že vztahy obou státníků jsou už narovnané.

"Je úžasné poslouchat Bidenovu administrativu a Joea Bidena. Je toho tolik, co s námi chtějí dělat od bezpečnosti, NATO až po změnu klimatu, a je to fantastické. Je to závan čerstvého vzduchu. Spoustu věcí chtějí dělat společně," nechal se slyšet Boris Johnson.

Související obsah

Půdu pro společná jednání mají tak státníci, zdá se připravenou, a mohou tak začít řešit klíčové otázky současného světa. Jde třeba napjaté vztahy s Ruskem. Biden přitom může postoj celé G7 tlumočit ruskému prezidentovi Putinovi na osobním schůzce příští týden.

Šéf Bílého domu včera také oznámil, že Spojené státy nakoupí půl miliardy vakcín, které darují chudým zemím. A další státy budou pravděpodobně jejich příklad následovat. Už i britský premiér oznámil, že daruje 100 milionů vakcín. Je to prý totiž jediná cesta, jak ukončit celosvětovou pandemii.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz