Joe Biden

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Americký prezident přiletěl do Evropy

Prezident USA Joe Biden přiletěl do Velké Británie. Setkáním s králem Karlem III. a britským premiérem Rishim Sunakem zahájí čtyřdenní návštěvu Evropy. Během ní se zúčastní summitu NATO v litevském Vilniusu. Turné zakončí ve Finsku, které se stalo novým členem Severoatlantické aliance.

Krátká zpráva

USA nehodlají vytvářet zvláštní podmínky pro vstup Ukrajiny do NATO

Spojené státy nebudou vytvářet zvláštní podmínky pro vstup Ukrajiny do NATO. "Země musí splňovat stejné standardy jako ostatní země, takže to Ukrajině nebudeme usnadňovat," sdělil v sobotu americký prezident Joe Biden novinářům před odjezdem do Filadelfie na svou první oficiální akci v rámci prezidentské kampaně. Podmínky vstupu Ukrajiny do NATO budou jedním z hlavních témat nadcházejícího summitu, který se uskuteční příští měsíc v litevském Vilniusu, informuje CNN.

Krátká zpráva

Amerika odvrátila bankrot. Biden podepsal odsunutí dluhového stropu

Spojené státy (a s nimi celý svět) si můžou oddechnout. Americký prezident Joe Biden podepsal dlouho očekávaný zákon, který pozastavil platnost dluhového stropu. Zabránil tak platební neschopnosti Spojených států a tím pravděpodobně i další ekonomické krizi. Pokud by k jeho přijetí nedošlo, americká vláda by nemohla splatit své závazky a defacto by zbankrotovala.

Joe Biden

Joe Biden, celým jménem Joseph Robinette Biden (20. listopadu 1942 Scrantonu v americké Pensylvánii), je politik za Demokratickou stranu, od ledna 2021 46. prezident Spojených států amerických. V čele Spojených států amerických vystřídal Donalda Trumpa. Kandidovat hodlá i po skončení svého mandátu ve volbách v roce 2024.

Od roku 1973 do roku 2009 byl senátorem za stát Delaware. V letech 2009 – 2017 byl viceprezidentem USA ve vládě Baracka Obamy. O roli prezidenta usiloval již dříve, kandidaturu ohlásil v roce 1988 a znovu v roce 2008. Až na třetí pokus mu to v roce 2021 konečně vyšlo. Stal se prezidentem zvoleným historicky nejvyšším počtem hlasů (81 milionů hlasů), a také nejstarším prezidentem, který byl do čela státu zvolen. V době inaugurace mu bylo 78 let.

Vystudoval historii a politické vědy na University of Delaware v Newarku a práva na Syracuse University. Je podruhé ženatý. První manželka Neilie i s dcerou Naomi zemřely v roce 1972 při autonehodě, synové Beau a Hunter nehodu přežili. V roce 1977 se znovu oženil se svou současnou ženou Jill, narodila se jim ještě dcera Ashley.