Zahraničí

Cestování bude zase o trochu snazší. Bulharsko a Slovensko zmírní opatření

Cestování bude zase o trochu snazší. Bulharsko a Slovensko zmírní opatření
Zdroj: TV Nova

Češi budou moci nově na Slovensko a pravděpodobně i do Bulharska za mírnějších protiepidemických opatření, kdy země budou uznávat už první dávku očkování. Podmínkou je, aby od podání vakcíny uplynulo 22 dní. Slovensko už nové podmínky oznámilo, Bulharsko ještě čeká na expertní komisi.

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) v pátek odletěl do bulharského hlavního města Sofie, kde jednal mimo jiné o podmínkách pro české turisty na letošní léto. A jednání bylo úspěšné.

"Dnes pozitivní zprávy z mé návštěvy Sofie: cestování Čechů do Bulharska by mělo být možné už po první dávce, podobně jako do Chorvatska," napsal na twitteru.

"A Slovensko oznámilo, že k nim bude možné cestovat také už po 1. dávce, a to od pondělí. A budou uznávat naše testy," dodal. Čechům tak při příjezdu do země bude stačit první dávka vakcíny, pokud od její aplikace uplynulo 22 dní. Doposud se lidí naočkovaní pouze první dávkou museli prokazovat negativním testem na covid-19 nebo museli nastoupit do karantény.

V Bulharsku bude o změně pravidel ještě jednat tým expertů, nicméně podle ministra bude výsledek s největší pravděpodobností pozitivní. Bulharské ministerstvo zdravotnictví Kulhánkovi dalo jasně najevo, že se chystá žádosti vyhovět.

Související obsah

Za nových podmínek nebudou muset Češi předkládat test ani při příjezdu do cílové destinace, ani při návratu domů. To samé platí pro karanténu.

Slovensko a pravděpodobně i Bulharsko se tak přidají k Německu, Rakousku, Polsku, Maďarsku, Slovinsku a nově i Chorvatsku, které Čechům uznávají první dávku vakcíny proti covidu-19.

Podle Kulhánka se podle odhadu chystá na dovolenou do Bulharska až 200 tisíc českých turistů. O cestování letos v létě promluvil ministr zahraničních věcí ve vysílání TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Píše se na Deník.cz