Zahraničí

Čína zveřejnila fotky z Marsu! Ukazují povrch Rudé planety

Čína zveřejnila fotky z Marsu! Ukazují povrch Rudé planety

Čínský národní kosmický úřad (CNSA) v pátek zveřejnil fotky, které byly pořízené na Marsu. Fotky vyfotilo vozítko Zhurong a ukazují mimo jiné i čínskou vlajku na povrchu Rudé planety. Snímky Čína slavnostně odhalila na ceremoniálu v Pekingu. Oslavila tím první čínskou misi na Marsu.

Fotky z Marsu, které v pátek zveřejnil Čínský národní kosmický úřad (CNSA), ukazují přistávací plošinu vozítka, krajinu Rudé planety a selfie samotného vozítka. To má na sobě čínskou vlajku. Panorama krajiny vzniklo ve chvíli, kdy vozítko ještě bylo na přistávací plošině.

CNSA uvedl, že panorama Rudé planety bylo vytvořeno z řady snímků, které zachytila kamera vesmírného vozítka. Kosmický úřad také připomněl, že podle snímků jde poznat, že přistání vozítka na Marsu proběhlo hladce a bez problémů. Obrázky ukazují, že povrch planety je relativně plochý a je posypán horninami několika velikostí. Fotky zobrazují také kruhový kráter, který je kolem dokola osázen tmavšími kameny.

Související obsah

"Čína zveřejní veškerá vědecká data, aby se lidstvo mohlo co nejdrříve kochat z čínského vesmírného experimentu," dodal k misi ředitel CNSA Zhang Kejian.

Snímky z Marsu byly odhaleny na slavnostním ceremoniálu v Pekingu. Završila se tak úspěšně první čínská průzkumná mise na Marsu. Čínská mise Tianwen-1 byla zahájena 23. července 2020. Průzkumné vozítko přistálo na Marsu v jižní části Utopie Planitia 15. května.

Vozítko Zhurong sjelo ze své přistávací plošiny na povrch Marsu 22. května a zahájilo průzkum Rudé planety. Čína se tak stala druhou zemí po Spojených státech, které se podařilo úspěšně zahájit průzkumnou misi na Marsu.

Vrtulník Ingenuity při šestém letu na Marsu měl technické problémy. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz