Domácí

Česko si připomíná 79 let od vypálení Lidic. Pieta se konala bez veřejnosti

V Lidicích na Kladensku se v sobotu konal pietní akt. Ten připomněl 79 let od vyhlazení obce nacisty. Kvůli pandemii se akce neúčastnila veřejnost.

Za přísných bezpečnostních podmínek přeživší a nejvyšší státní představitelé oficiálně položili v sobotu dopoledne věnce na hromadný hrob zavražděných lidických mužů. Akce se zúčastnil například premiér Andrej Babiš (ANO) nebo šéfové Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

V Lidicích ale chyběla hlava státu Miloš Zeman. "Pan prezident vyslal na pietní akt zástupce Kanceláře prezidenta republiky, kterého pověřil uctít památku obětí položením věnce prezidenta republiky," vysvětlil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.


Zájemci mohou květiny na pietní místo položit odpoledne. Vstup do areálu Památníku Lidice je pro návštěvníky zdarma. Od 9:00 je přístupná také galerie nebo dům s číslem 116.

Související obsah


Ve čtvrtek 10. června uplynulo 79 let od vypálení Lidic nacisty. Obec na rozkaz říšského protektora Karla Hermanna Franka srovnala se zemí vojska poté, co byl v květnu téhož roku spáchán v Praze atentát na jednoho z nejvyšších představitelů Německa Reinharda Heydricha.


Při této krvavé odplatě nacisté zastřelili 173 lidických mužů, ženy a většinu dětí převezly do koncentračních táborů. Po druhé světové válce se vrátilo 143 žen a 17 dětí. Vymazat Lidice z mapy se však nepovedlo. Obec byla později vystavěna na jiném místě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz