Domácí

Česko si připomíná 79 let od vypálení Lidic. Pieta se konala bez veřejnosti

V Lidicích na Kladensku se v sobotu konal pietní akt. Ten připomněl 79 let od vyhlazení obce nacisty. Kvůli pandemii se akce neúčastnila veřejnost.

Za přísných bezpečnostních podmínek přeživší a nejvyšší státní představitelé oficiálně položili v sobotu dopoledne věnce na hromadný hrob zavražděných lidických mužů. Akce se zúčastnil například premiér Andrej Babiš (ANO) nebo šéfové Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

V Lidicích ale chyběla hlava státu Miloš Zeman. "Pan prezident vyslal na pietní akt zástupce Kanceláře prezidenta republiky, kterého pověřil uctít památku obětí položením věnce prezidenta republiky," vysvětlil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.


Zájemci mohou květiny na pietní místo položit odpoledne. Vstup do areálu Památníku Lidice je pro návštěvníky zdarma. Od 9:00 je přístupná také galerie nebo dům s číslem 116.

Související obsah


Ve čtvrtek 10. června uplynulo 79 let od vypálení Lidic nacisty. Obec na rozkaz říšského protektora Karla Hermanna Franka srovnala se zemí vojska poté, co byl v květnu téhož roku spáchán v Praze atentát na jednoho z nejvyšších představitelů Německa Reinharda Heydricha.


Při této krvavé odplatě nacisté zastřelili 173 lidických mužů, ženy a většinu dětí převezly do koncentračních táborů. Po druhé světové válce se vrátilo 143 žen a 17 dětí. Vymazat Lidice z mapy se však nepovedlo. Obec byla později vystavěna na jiném místě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz