Zahraničí

Děsivý zážitek lidí v Chorvatsku! U pobřeží Korčuly se objevil žralok

Nepříjemný zážitek mají za sebou obyvatelé chorvatského ostrova Korčula. Na mělčinu zátoky Kneže se zatoulal dvoumetrový žralok. Predátoři se však kvůli lidem začínají stávat velmi ohroženým druhem.

Nečekaný host se objevil na pobřeží zátoky Kneže na chorvatském ostrově Korčula. Na mělčině se tam plácal přibližně dvoumetrový žralok modrý a nemohl se dostat zpět do moře. Predátoři, kteří se na chorvatských plážích výjimečně objeví, jsou však vzácností.


"Stává se, že se někdo potápí nebo loví ryby celý život, aniž by někdy spatřil žraloka,“ řekl pro portál Dnevnik.hr místní Pero Ugarković.

Související obsah


Podle odborníků je šance natrefit na žraloka u břehů Jadranu ojedinělá a přirovnávají ji výhře v loterii. "Poslední případ útoku byl před 10 až 15 lety. Tehdy zaútočil na slovinského potápěče,“ informoval Branko Dragičević z Institutu oceánografie a rybolovu ve Splitu.


Žraloci modří mohou dosahovat délky až tří metrů a váží i 400 kilogramů. Podle expertů jde o velmi nebezpečného predátora. Přestože se vyskytuje po celém světě, tento druh je kvůli oblibě u lovců ohrožený.


Každý rok podle odhadů lovci chytí okolo 10 až 20 milionů těchto žraloků. Predátor, který doplaval až ke břehům Korčuly měl štěstí. "Rybáři pomohli zvířeti zpět do moře, za což můžeme být velmi rádi,“ uzavřel biolog Žarko Jaković.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz