Naše Česko

Některá města nestíhají sekat trávu. Může to ohrozit i řidiče, uvedl BESIP

Po extrémně deštivém jaru a nedávném nástupu letních teplot mají mnohá města problémy se sekáním trávy. Ta teď totiž velmi rychle dorůstá. Například v Olomouci je na některých místech tak vysoká, že se v ní skryje dospělý člověk. Firma, která má ve městě sečení trávy zajišťovat, prý nestíhá.

Sekačky ve městech jedou už několik dnů na plné obrátky. O firmy, které na pozemcích sečou trávu, je teď nebývalý zájem. "Oproti minulým letům je dvojnásobek zakázek, jede se prakticky od rána do večera," řekl pracovník firmy Roman Fiurášek.


Přesto mnohá místa připomínají džungle. Dokonce i mezi domy na sídlištích. Na některých místech v Olomouci má už přerostlá tráva výšku kolem jednoho a tři čtvrtě metru.


Podle magistrátu firma, která sečení trávy měla zajistit, nejspíš přecenila své síly. "Byť měl reference, které odpovídaly zadání, tak tento subdodavatel v podstatě selhal," prohlásil náměstek primátora Otakar Bačák (SpOLečně).

Související obsah


"Musí plnit své závazky, máme pro ni připravenou penalizační fakturu," uvedl ředitel Technických služeb města Olomouc (TSMO) Pavel Dostál.


Pro městské kasy není sečení trávy přitom nic levného. Třeba ve Zlíně jen odbor městské zeleně zaplatí externím firmám sedm milionů. "Ve Zlíně udržujeme přes 260 hektarů městských pozemků. Nejčastěji se seče šestkrát za rok, v případě dětských hřišť je to osmkrát za rok," přiblížil referent zlínského magistrátu Lukáš Fabián.


Rychle zarůstají příkopy. Mnohé zatáčky a křižovatky jsou tak nebezpečné. "Vysoká tráva zakrývá výhled na hlavní silnici, když dávám přednost. Tam to skutečně může skončit tím, že přehlédnu přijíždějící vozidlo," objasnil koordinátor BESIPu pro Zlínský kraj Zdeněk Patík.

Související obsah


"Je zvykem na zahradách i v obcích vykosit trávu jak na golfovém trávníčku, ale to není dobře," kritizuje časté sekání trávy Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Valašské Meziříčí.


V zemi totiž žije spousta živočichů. Sami ochránci přírody ale dodávají, že ani přerostlá tráva není to pravé, vyvolává alergie.

Zemědělci si na jaro rozhodně nestěžují. Po suchých letech mají totiž konečně dostatek krmiva pro zvířata. Podívejte se na reportáž:


 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz