Zahraničí

Hračky čeká zdražování. Některé už prodejci raději vůbec nedovážejí

Hračky čeká zdražování. Některé už prodejci raději vůbec nedovážejí
Hračkářství. Ilustrační foto Zdroj: Jindřich Kodíček

Přeprava zboží z Číny kvůli pandemii koronaviru extrémně zdražuje, což se promítá do cen všech výrobku, které k nám z východu směřují. Výrazně zasažen je především hračkářský byznys, který na výrobcích z Číny stojí z velké části.

Přeprava běžného kontejneru na trase mezi Šanghají a Rotterdamem vyjde podle agentury Bloomberg na 10 522 dolarů (v přepočtu 221 tisíc korun). To je o 547 procent vice, než kolik činí průměr za uplynulých pět let.

Zvyšování cen dopravy se logicky promítá do cen veškerého zboží, které je takto přepravováno. Velmi silně je zasažen hlavně byznys s hračkami. "Za 40 let, co pracuju s hračkami, jsem z hlediska cen nikdy nepoznal tak náročné podmínky," popsal zakladatel a výkonný předseda britského hračkářství The Entertainer Gary Grant.

Související obsah

Právě tento hračkářský obchod už musel zastavit dovoz velkých plyšových medvědů z Číny, protože přeprava jejich cenu zvýšila na dvojnásobek a lidé je už nekupovali. 

Za růstem přepravních nákladů stojí souhra vícero okolností, které způsobila pandemie nemoci covid-19. Poptávka po hračkách po pandemii stoupá, kontejnerů je nedostatek, přístavy jsou přeplněné a chybí pracovníci na lodích.

Související obsah

 

A problém to není jen pro hračky z Číny. Prakticky zastaven byl dovoz ančoviček z Peru, které nejsou kvůli zvýšené ceně schopny konkurovat těm evropským. Do USA už zase nemíří olivy z Evropy. 

Lidé, kteří se snaží ušetřit, by si měli dát pozor na padělky. Od originálu je někdy nerozeznáte:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz