Zahraničí

Hračky čeká zdražování. Některé už prodejci raději vůbec nedovážejí

Hračky čeká zdražování. Některé už prodejci raději vůbec nedovážejí
Zdroj: Jindřich Kodíček

Přeprava zboží z Číny kvůli pandemii koronaviru extrémně zdražuje, což se promítá do cen všech výrobku, které k nám z východu směřují. Výrazně zasažen je především hračkářský byznys, který na výrobcích z Číny stojí z velké části.

Přeprava běžného kontejneru na trase mezi Šanghají a Rotterdamem vyjde podle agentury Bloomberg na 10 522 dolarů (v přepočtu 221 tisíc korun). To je o 547 procent vice, než kolik činí průměr za uplynulých pět let.

Zvyšování cen dopravy se logicky promítá do cen veškerého zboží, které je takto přepravováno. Velmi silně je zasažen hlavně byznys s hračkami. "Za 40 let, co pracuju s hračkami, jsem z hlediska cen nikdy nepoznal tak náročné podmínky," popsal zakladatel a výkonný předseda britského hračkářství The Entertainer Gary Grant.

Související obsah

Právě tento hračkářský obchod už musel zastavit dovoz velkých plyšových medvědů z Číny, protože přeprava jejich cenu zvýšila na dvojnásobek a lidé je už nekupovali. 

Za růstem přepravních nákladů stojí souhra vícero okolností, které způsobila pandemie nemoci covid-19. Poptávka po hračkách po pandemii stoupá, kontejnerů je nedostatek, přístavy jsou přeplněné a chybí pracovníci na lodích.

Související obsah

 

A problém to není jen pro hračky z Číny. Prakticky zastaven byl dovoz ančoviček z Peru, které nejsou kvůli zvýšené ceně schopny konkurovat těm evropským. Do USA už zase nemíří olivy z Evropy. 

Lidé, kteří se snaží ušetřit, by si měli dát pozor na padělky. Od originálu je někdy nerozeznáte:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz