Zahraničí

Nebezpečné medúzy na Jadranu! Způsobují rány, které se těžko hojí

Nebezpečné medúzy na Jadranu! Způsobují rány, které se těžko hojí
Zdroj: Getty Images

Letní dovolenou možná budou doprovázet komplikace. V Jaderském moři se začaly vyskytovat nebezpečné medúzy, které člověka mohou požahat a rány se velmi těžko hojí. Na popáleném místě mohou zůstat jizvy nebo odlišná pigmentace. Medúzy jde poměrně lehce rozeznat. Talířovky svítivé mají růžová chapadla a fialové tečky na kloboučku.

Za několik posledních dnů eviduje organizace Eco Sea Association (SEA) výskyt nebezpečných menších medúz talířovek svítivých v Jaderském moři. Ty mohou lidem způsobit nepříjemné popáleniny, které následují silné bolesti. Po uzdravení mohou lidem na místě popálení zůstat jizvy nebo odlišná pigmentace.

Nebezpečné medúzy jde ale celkem lehce poznat. Mají růžová chapadla a fialové tečky na kloboučku. Jsou poměrně malého vzrůstu a nejvíce medúz se vyskytuje v okolí chorvatského poloostrova Istrie. Medúzy obvykle najdeme ve volném moři, někdy se ale zatoulají k pobřeží, kde ohrožují turisty. Informace přinesl portál 24ur.com.

Související obsah


Co dělat v případě požahání medúzou?


V ráně bývají zbytky chapadel a ty je třeba odstranit. Doporučuje se seškrábnout je žiletkou, kreditní kartou nebo vlhkým ručníkem. V případě, že máte po ruce pinzetu, můžete ji také použít. Ideálně mějte na rukou gumové rukavice. Ránu je poté ideální polévat teplou slanou vodou, nikoliv sladkou vodou, která způsobí další uvolňování toxinu.

První pomoc ihned zavolejte v případě, že vám popálení medúzou vyvolalo alergickou reakci a dostaví se nevolnost, závrať nebo potíže s dýcháním.

Děsivý zážitek lidí v Chorvatsku! U pobřeží Korčuly se objevil žralok. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz