Krimi

Lékař vypláchl dítěti žaludek, to zemřelo. Od soudu dostal podmínku

Lékař vypláchl dítěti žaludek, to zemřelo. Od soudu dostal podmínku
Zdroj: Profimedia

Okresní soud v Domažlicích uložil v pondělí primáři tamní pediatrie dvouletou podmínku za usmrcení z nedbalosti. Lékař František Zahálka skončil před soudem poté, co minulý rok na jaře vypláchl žaludek patnáctiměsíčnímu chlapečkovi, který snědl syrové fazole. Dítě bohužel zemřelo.

Vše začalo minulý rok v březnu, kdy rodiče přijeli s malým chlapcem do Domažlické nemocnice, protože dítě spolykalo syrové fazole. Ty obsahují toxin fytohemaglutinin, který může mít ničivé účinky na žaludek a na střeva. Ordinující Zahálka měl následně u chlapce nařídit výplach žaludku, dítě však po pár hodinách zemřelo.


Policie tak následně lékaře obvinila z usmrcení z nedbalosti kvůli tomu, že zvolil nevhodný způsob léčby. Okresní soud v Domažlicích dal nyní policii za pravdu a 68letého lékaře odsoudil k 20 měsícům vězení s podmínkou na dva roky. Zahálka navíc nesmí tři roky léčit, informuje Domažlický deník.

Související obsah


"Aplikace vysoce koncentrovaného solného roztoku je v příčinné souvislosti se smrtí nezletilého chlapečka," konstatoval předseda senátu Jan Švígler s tím, že rodina zesnulého dítěte má zničený život.


Podle obžaloby měl primář chlapce nechat okamžitě převézt na specializované oddělení, kde by batoleti fazole ze žaludku odstranili. Doktor údajně nenařídil sledování základních životních funkcí dítěte ani zvýšený dohled nad ním. Po několika hodinách u chlapečka došlo k zástavě srdce a dechu.

Související obsah


Lékař se však od začátku brání a tvrdí, že postup byl správný. "Cítím se nevinen. Použil jsem správný medicínský postup," uvedl před soudem. Rozsudek zatím není pravomocný. Obě strany si vzaly lhůtu na odvolání.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Krimi

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz