Zahraničí

Do dívky při plavání v oceánu udeřil blesk. Zachránit se ji nepodařilo

Do dívky při plavání v oceánu udeřil blesk. Zachránit se ji nepodařilo
Zdroj: Profimedia

Pravděpodobnost, že člověka plavajícího ve vodě zasáhne blesk, není příliš vysoká, není však ani vyloučená. Takový incident se stal v sobotu na pobřeží Spojených států, kde v oceánu plavala 15letá dívka. Po převozu do nemocnice zemřela.

Smutná událost se odehrála v sobotu odpoledne ve městě Tybee Island v Georgii na východním pobřeží USA. Informovala o ní místní policie, která napsala, že 15letou dívenku při plavání v oceánu zasáhl blesk.

Jako první děvčeti pomáhali plavčíci, k nimž se po chvíli přidali policisté a hasiči. Zatímco čekali na záchranářský vrtulník, pokoušeli se ji resuscitovat. Nakonec dívku hasiči naložili do svého vozu a za asistence policistů vyrazili záchranářům naproti. 

Cestou se setkali se sanitkou, která si dívku vzala do své péče a převezla ji rovnou do nemocnice. "Po příjezdu byla prohlášena za mrtvou," uvedli policisté. Od rodiny se dozvěděli, že dívka do Tybee Islandu přijela z Alabamy. "Naše srdce zůstává s její rodinou a přáteli," dodala policie.

Méně časté než na pevnině

Jak uvádí CNN s odkazem na Národní meteorologickou službu, ročně ve Spojených státech zabijí blesky průměrně 49 lidí. Stovky dalších při zasažení utrpí zranění. V Česku si obdobný počet obětí blesky vyžádaly za poslední čtvrt století.

Související obsah

Na rovné ploše vody plavající člověk představuje vyvýšený bod, do kterého může blesk udeřit. Nemusí se ale jednat ani o přímý zásah, aby byl člověk ve vážném ohrožení.

"Blesk oceán nezasahuje tak moc jako pevninu. Pokud k tomu ale dojde, proud se rychle šíří po vodě, která je dobrým vodičem," uvádí Národní úřad pro oceán a atmosféru. Zranit či zabít tak může blesk plavce i v případě, kdy udeří několik metrů od něj.

Na moři je riziko o něco vyšší z důvodu, že v okolí nejsou stromy, které jsou "lákavějším" hromosvodem, slaná voda je navíc lepším vodičem než sladká. Odhaduje se však, že ročně zahyne poměrně malé množství plavců zasažených bleskem. Jedná se maximálně o desítky případů, uvádí web in-pocasi.cz.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz