Domácí

Neděli v práci stráví každý desátý Čech. V EU jde o nadprůměr

Neděli v práci stráví každý desátý Čech. V EU jde o nadprůměr
Zdroj: Profimedia

Více než jedna čtvrtina zaměstnaných Čechů tráví pravidelně neděli v práci. Jedná se zhruba o 1,3 milionu lidí. Tento trend ale za poslední roky poměrně klesá. Ještě v roce 2006 trávilo neděli v práci více než 30 % zaměstnaných Čechů. Česká republika je s podílem 25,6 procenta nad průměrem Evropské unie, který předloni představoval 23,8 procenta.

V roce 2019 v neděli obvykle nebo občas pracovalo 25,6 % zaměstnaných Čechů. Český statistický úřad zveřejnil informace v časopise Statistika & My. Neděli v práci přitom pravidelně trávil zhruba každý desátý zaměstnanec, dalších 14 % chodilo do práce v neděli občas. Nejčastěji pak víkend v práci tráví zaměstnanci průmyslové výroby.

Nejvíce lidí v neděli ale zaměstnává Nizozemsko. Podíl se tam pohybuje okolo 37 %. V tabulce následují Malta a Dánsko s 35 %. Těsně za nimi je sousední Slovensko, které má podíl 31 %. Naopak nejlépe si vede Německo, kde do práce v neděli chodí lehce přes 19 % zaměstnaných Němců.

Související obsah

Podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu zaměstnával maloobchod v závěru roku 2019 v průměru 353 000 lidí a pracovní neděle se týkala většiny z nich. Pokud vycházíme z dat Eurostatu, své neděle v práci pravidelně nebo občas strávilo více než milion zaměstnaných Češek a Čechů z dalších odvětví ekonomiky mimo maloobchod.

Šlo především o zaměstnance již zmiňovaných průmyslových odvětví, restaurací, ubytovacích zařízení, dopravy nebo zemědělství a kultury. V neposlední řadě šlo ale i o pracovníky ve zdravotnictví nebo u záchranných složek, tedy hasiče nebo policisty.

TN LIVE
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahovaly v sobotu u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Jednalo se o tramvaj č. 8. Řidič auta byl lehce zraněný," řekla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je mu 41 let, doplnila mluvčí záchranářů Jana Poštová. Hasiči na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz