Ekonomika

Příští rok nás čeká velké zdražování. Za co si připlatíme? PŘEHLED

Česko prožívá velkou vlnu zdražování. Víc platíme za potraviny, jídlo v restauracích i za energie. A stoupají i úrokové sazby hypoték a ceny bytů, které se podle odborníků v následujícím roce zvýší o dalších pět procent. Nejrychleji za posledních deset let rostou i ceny pohonných hmot. A příští rok má prý litr benzínu a nafty zdražit ještě minimálně o další korunu.

Podle ekonomů Češi během pandemie spořili čtyřikrát více než před dvaceti lety. Část těchto úspor z jejich kapes ale zase rychle zmizí.

Potraviny

Zatímco pandemie ceny srazila, výhled na následující rok není příliš růžový. Ceny budou opět šplhat na původní hodnotu. "Letos jsou dražší obiloviny a olejniny," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

Vývoj cen potravin

Zdroj: TV Nova
 

Podraží i maso, například kilo hovězího o 7 korun, kilo vepřové pečeně či šunky o 6 korun. Kilogram kuřecího masa podle predikce ekonomů zdraží o jednu korunu.

Gastronomie

 

V restauracích lidé prý pocítí zdražení zejména u obědů. "Nájmy rozhodně neklesaly, nic neklesá, takže já očekávám 15 až 20 %," řekl Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků.

Například za pivo jsme před pandemií zaplatili kolem 30 korun, příští rok se cena zvýší odhadem na 37.


Vývoj cen piva

Zdroj: TV Nova

Zdražování majitelé provozoven přisuzují i nedostatku kvalifikovaného personálu. "Právě gastronomie musí platovými podmínkami dohnat jiné segmenty, a to se jinak než jinými příjmy nedá," vysvětluje spoluzakladatel aplikace Grason Karel Mařík.

Bydlení a hypotéky

Kdo si teď nevzal hypotéku, prohloupil. Úrokové sazby totiž dál porostou. "Letos se dají očekávat zhruba dvě zvýšení o půl procenta," predikuje ekonom Michal Skořepa.

Související obsah

Svižně v uplynulém roce rostly i ceny bytů. "Hledáme byt v Ústí nad Labem, ale když jsem zjistil, jak se tam ty ceny pohybují, tak jsme se rozhodli od toho odstoupit," svěřil se televizi Nova pan Patrik Denev. A v následujícím roce prý vzrostou o dalších pět procent.

Růst cen nemovitostí

Zdroj: TV Nova

Stavební materiál

Raketově vyletěly ceny cihel, betonu, dřeva i polystyrenu. "V porovnání s počátkem března tohoto roku jsou nynější ceny zhruba o 80 procent nahoře," uvedl vedoucí pobočky firmy Woodcote stavebniny Michal Vanke. A do konce léta prý také ještě porostou.

Související obsah

Energie

Zapláče i rodinný rozpočet. I z obyčejné vody se stává byznys. Jen pro srovnání, v roce 2000 stál kubík vody 32 korun, příští rok za něj zaplatíme rovnou 94 korun.

Vývoj cen vody

Zdroj: TV Nova

A zdraží i elektřina, za jednu megawatthodinu zaplatí lidé až o 500 korun navíc.

Pohonné hmoty

Během pandemie se cena ropy propadla v přepočtu na koruny nejníž od roku 1999. Od poloviny ledna tohoto roku začaly ceny pohonných hmot stoupat a v březnu bylo tempo zdražování nejrychlejší za posledních 10 let.

Aktuálně dají řidiči v průměru 32 korun za benzín a 30 za naftu. V následujícím roce by měly ceny stoupnout ještě o korunu.

Ekonomové očekávají zdražení také u hraček, aut nebo tabáku.

Kam až zdražování povede, řekl ekonom Lukáš Kovanda:

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz