Ekonomika

Příští rok nás čeká velké zdražování. Za co si připlatíme? PŘEHLED

Česko prožívá velkou vlnu zdražování. Víc platíme za potraviny, jídlo v restauracích i za energie. A stoupají i úrokové sazby hypoték a ceny bytů, které se podle odborníků v následujícím roce zvýší o dalších pět procent. Nejrychleji za posledních deset let rostou i ceny pohonných hmot. A příští rok má prý litr benzínu a nafty zdražit ještě minimálně o další korunu.

Podle ekonomů Češi během pandemie spořili čtyřikrát více než před dvaceti lety. Část těchto úspor z jejich kapes ale zase rychle zmizí.

Potraviny

Zatímco pandemie ceny srazila, výhled na následující rok není příliš růžový. Ceny budou opět šplhat na původní hodnotu. "Letos jsou dražší obiloviny a olejniny," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

Vývoj cen potravin

Zdroj: TV Nova
 

Podraží i maso, například kilo hovězího o 7 korun, kilo vepřové pečeně či šunky o 6 korun. Kilogram kuřecího masa podle predikce ekonomů zdraží o jednu korunu.

Gastronomie

 

V restauracích lidé prý pocítí zdražení zejména u obědů. "Nájmy rozhodně neklesaly, nic neklesá, takže já očekávám 15 až 20 %," řekl Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků.

Například za pivo jsme před pandemií zaplatili kolem 30 korun, příští rok se cena zvýší odhadem na 37.


Vývoj cen piva

Zdroj: TV Nova

Zdražování majitelé provozoven přisuzují i nedostatku kvalifikovaného personálu. "Právě gastronomie musí platovými podmínkami dohnat jiné segmenty, a to se jinak než jinými příjmy nedá," vysvětluje spoluzakladatel aplikace Grason Karel Mařík.

Bydlení a hypotéky

Kdo si teď nevzal hypotéku, prohloupil. Úrokové sazby totiž dál porostou. "Letos se dají očekávat zhruba dvě zvýšení o půl procenta," predikuje ekonom Michal Skořepa.

Související obsah

Svižně v uplynulém roce rostly i ceny bytů. "Hledáme byt v Ústí nad Labem, ale když jsem zjistil, jak se tam ty ceny pohybují, tak jsme se rozhodli od toho odstoupit," svěřil se televizi Nova pan Patrik Denev. A v následujícím roce prý vzrostou o dalších pět procent.

Růst cen nemovitostí

Zdroj: TV Nova

Stavební materiál

Raketově vyletěly ceny cihel, betonu, dřeva i polystyrenu. "V porovnání s počátkem března tohoto roku jsou nynější ceny zhruba o 80 procent nahoře," uvedl vedoucí pobočky firmy Woodcote stavebniny Michal Vanke. A do konce léta prý také ještě porostou.

Související obsah

Energie

Zapláče i rodinný rozpočet. I z obyčejné vody se stává byznys. Jen pro srovnání, v roce 2000 stál kubík vody 32 korun, příští rok za něj zaplatíme rovnou 94 korun.

Vývoj cen vody

Zdroj: TV Nova

A zdraží i elektřina, za jednu megawatthodinu zaplatí lidé až o 500 korun navíc.

Pohonné hmoty

Během pandemie se cena ropy propadla v přepočtu na koruny nejníž od roku 1999. Od poloviny ledna tohoto roku začaly ceny pohonných hmot stoupat a v březnu bylo tempo zdražování nejrychlejší za posledních 10 let.

Aktuálně dají řidiči v průměru 32 korun za benzín a 30 za naftu. V následujícím roce by měly ceny stoupnout ještě o korunu.

Ekonomové očekávají zdražení také u hraček, aut nebo tabáku.

Kam až zdražování povede, řekl ekonom Lukáš Kovanda:

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz