Zahraničí

NASA se připravuje k cestě na Měsíc, zveřejnila záběry své nové rakety

NASA zveřejnila časosběrné video, které zachycuje přípravy nové rakety SLS (Space Launch System). Americká vesmírná agentura chce díky SLS opět dobýt Měsíc, už na konci tohoto roku by mělo dojít ke startu a nepilotovanému letu k naší přirozené družici.

SLS má být zatím nejsilnější raketou, kterou kdy NASA postavila, astronautům má umožnit prozkoumat cíle ve Sluneční soustavě. Tím prvním by mělo být v rámci misí Artemis opětovné dobytí Měsíce.

Už na konec listopadu je naplánován první start, má se jednat o nepilotovaný let, při kterém se loď Orion dostane na oběžnou dráhu Měsíce a následně se vrátí k Zemi. První přistání posádky na Měsíci je naplánováno už na rok 2024.

NASA nyní zveřejnila časosběrné video z příprav na misi Artemis 1, centrální část rakety, která měří přes 65 metrů, byla v Kennedyho vesmírném středisku připojena mezi dvě 54metrové pomocné rakety.

Související obsah

Mise Artemis nese svůj název podle řecké bohyně lovu a Měsíce. Artemis byla dvojče boha Apollóna.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz