Naše Česko

Hroší rodinku si ve Dvoře Králové hýčkají! Mají tam luxusní jezero

Šestičlenná skupina hrochů si užívá zrekonstruovaného výběhu v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem. Přes dvě tuny vážící savci jsou nejtěžšími sudokopytníky a třetími nejtěžšími zvířaty na planetě. V zahradě ve Dvoře Králové mají největší skupinu těchto živočichů.

Tři mláďata, dvě samice a jeden alfa samec. To je složení dvorského hrošího stáda. Celé léto okupují Jezero hrochů. I když jsou nejaktivnější večer a v noci, před kamerou pyšná matka svá mláďata předváděla i v pravé poledne.

Ještě vloni bylo hroší stádo pětičlenné, pak ale před zraky návštěvníků porodila jedna ze samic přímo do vody 40kilové mládě. "Ti návštěvníci jsou jedni z těch nejšťastnější, uvidí na vlastní oči, jak ta příroda funguje. Nemusí do Afriky, uvidí porod hrocha i u nás," popsal Jaroslav Hyjánek ze Safari parku Dvůr Králové.

Související obsah

Jestli se něco podobného stane i letos, zatím zoologové nevědí. Jednak proto, že páření probíhá zásadně pod hladinou, a jednak proto, že na dvoutunovém těle samic není těhotenství patrné.

I když působí velmi líně, vydrží běžet deset minut 35kilometrovou rychlostí. Z lidí by jim na prvních stech metrech utekl maximálně Usain Bolt ve vrcholné formě. Patří mezi nejnebezpečnější zvířata na planetě. Útočí v okamžiku, kdy se cítí ohrožení a když jsou v nebezpečí. Například na člověka plavajícího ve vodě nebo na loď můžou být velmi agresivní.

Související obsah

Ročně mají na svědomí 200 lidských životů. Samci váží až tři tuny a v přírodě si na ně troufne maximálně stádo lvů nebo hyen. A výraz hroší kůže má své opodstatnění. Tloušťka jejich kůže je až pět centimetrů. Přesto vzájemné útoky pomocí desítek centimetrů dlouhých zubů mohou skončit vážným poraněním.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz