Naše Česko

Čapí maminku zabila elektřina, lidé ptáčkům poslali přes půl milionu

Po dramatických událostech v hnízdě čápů v Mladých Bucích na Trutnovsku, kdy čapí samice zahynula na sloupu elektrického vedení a hnízdo s mláďaty muselo být uměle zásobeno potravou, obdrželi hlavní aktéři pomoci čápům finanční podporu od stovek příznivců. Lidé poslali přes půl milionu korun, a to výrazně převýšilo výdaje na akci a zachránci čápů se tak rozhodli věnovat část peněz na pomoc dalším ptáčkům.

Čapí rodinka v Mladých Bucích si už vytrpěla své. Koncem května po kontaktu s dráty elektrického vedení uhynula samička Barunka, matka několika čapích mláďat. Čápata byla od té doby pravidelně dokrmována dobrovolníky, po dohodě s odborníky a záchrannou stanicí. Lidé tento dojemný příběh sledovali v přímém přenosu zde a rozhodli se alespoň finančně čapí rodince pomoci. 

Statečný čapí sameček, který se o mláďata staral, dostal přezdívku Bukáček. Jemu s dokrmováním pomáhali Šándor Havrán a Jiří Zeman, kterým lidé poslali peníze na krmení. Bukáček a jeho tři mláďata momentálně vypadají spokojeně a zdravě. Ale finanční podpora od lidí na jejich stravu několikanásobně přerostla náklady, a tak se dobrovolníci rozhodli, že pomoc pošlou dál.

Související obsah

Velkou část z finanční podpory, celkem 280 tisíc korun, věnují na pomoc Josefovským loukám u Jaroměře, což je ptačí rezervace České společnosti ornitologické. Ta vytváří prostředí pro stovky mokřadních ptáků, včetně obou druhů čápů – bílého i černého.

Česká společnost ornitologická využije tento dar na rozvoj ptačího parku, ve kterém jsou předjednané mokřady k výkupu, aby jim ornitologové zajistili trvalou ochranu. Navíc tam chystají i hloubený mokřad, který pro své poslání, tedy zdroj potravy pro ptáky, nazývají ptačník.

"Mokřady, které na Josefovských loukách vytváříme, jsou tím základním předpokladem pro život ptáků, jako jsou čápi. Pestrá krajina a především mokřady jsou nejbohatším zdrojem ryb, obojživelníků, plazů i drobných hlodavců, kterými se čápi živí. Bohužel v naší zemi bylo a stále je toto životní prostředí likvidováno vysoušením a zastavováním," říká Břeněk Michálek, správce Ptačího parku Josefovské louky.

Související obsah

Josefovské louky jsou jednou z mála oáz mokřadního života ve východních Čechách. "S finanční pomocí bude možné ptačí park nadále rozšiřovat," dodal Michálek. Další část darů, také 280 tisíc korun, poputuje i na záchrannou stanici pro volně žijící živočichy do Jaroměře.

"Každoročně pečujeme asi o 10 čápů bílých a černých. Celkem jsme se postarali už o desítky čápů. Jsme rádi, že se zachránci mladobuckých čápů rozhodli věnovat finance záchranné stanici, kde budujeme velkou rozlétávací voliéru pro čápy a Ptačímu parku Josefovské louky, ideálnímu místu, kde pak můžeme uzdravené čápy vypouštět," říká David Číp, předseda organizace ČSOP JARO Jaroměř, která stanici provozuje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz