Zahraničí

Čína slaví další úspěch. K nové vesmírné stanici míří první lidé

Čína vyslala do vesmíru trojici kosmonautů, kteří by měli poprvé navštívit čínskou vesmírnou stanici. Dva vesmírní veteráni a jeden nováček by měli v modulu Tchien-che strávit celkem tři měsíce. Kromě přípravy modulu na další rozšíření stanice by se také mohli podívat do volného prostoru.

V noci ze středy na čtvrtek odstartovala z pouště Gobi raketa Dlouhý pochod-2F Y12, která na oběžnou dráhu Země vynesla vesmírnou loď Šen-čou 12. Ta má na palubě tři čínské kosmonauty.

Vesmírná loď míří k základnímu modulu vesmírné stanice Tchien-che, kde by měli kosmonauti strávit tři měsíce. Během svého pobytu by měli kosmonauti provést řadu experimentů, otestovat stanici a připravit ji na rozšíření.

Toho by se měla čínská vesmírná stanice dočkat už v příštím roce, Čína chystá během roku připojit další dva moduly.

Související obsah

Po vypuštění prvního modulu vesmírné stanice čelila Čína kritice kvůli nekontrolovanému návratu rakety zpět na Zemi. Vědci se dlouhé dny snažili vypočítat, kam přesně zbytky rakety dopadnou. Velká část shořela v atmosféře, zbytky dopadly do Indického oceánu nedaleko Malediv. Původní předpovědi byly ale úplně jiné.

Podle agentury APTN kosmonauti letěli do vesmíru na jiné raketě, komponenty, které se vrátí na Zemi, by měly shořet v atmosféře.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz