Ekonomika

Firmy chystají velké propouštění, týká se to stovek lidí. PŘEHLED po krajích

Firmy chystají velké propouštění, týká se to stovek lidí. PŘEHLED po krajích
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Firmy z celého Česka nahlásily úřadům práce záměr hromadně propouštět. V následujících týdnech a měsících tak mohou o práci přijít stovky Čechů. Redakce TN.cz přináší podrobný přehled pro všechny kraje a výčet profesí, které jsou ohrožené nejvíce.

"Ke konci května nahlásilo záměr hromadného propouštění v celé ČR celkem 10 zaměstnavatelů. Tento krok by se mohl v následujících měsících dotknout 652 jejich zaměstnanců. Jedná se například o úředníky, specialisty v obchodní sféře a veřejné správě nebo montážní dělníky výrobků a zařízení," uvedla na dotaz TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Zdaleka nejvíc by se aktuálně o svoje místa měli bát zaměstnanci v Praze - firmy jich tu hodlají propustit celkem 209, o měsíc dřív to přitom bylo 37. Na druhém místě je Olomoucký kraj, kde je nyní v ohrožení 139 pracovních pozic, v dubnu tu přitom firmy nechtěly propouštět vůbec.

Související obsah

V klidu naopak mohou být lidé zaměstnaní ve Zlínském kraji, odkud hlásí úřady práce nulu hromadně propouštěných, v těsném závěsu jsou Vysočina a Liberecký kraj (6 pozic).

Hromadné propouštění - duben a květen 2021:

Počet zaměstnavatelů, kteří hodlají hromadně propuštět, vzrost mezi dubnem a květnem z osmi na deset, zvýšil se i počet lidí, kteří mohou dostat vyhazov (z 379 na 652). Meziročně se ale situace v květnu na trhu práce zlepšila, loni bylo propouštěných mnohem víc.

"Úřad práce ČR evidoval k 31. 5. celkem 285 822 uchazečů o zaměstnání. To je o 12 054 méně než v předchozím měsíci a o 19 678 více než loni. Podíl nezaměstnaných činil 3,9 %. To je o 0,2 % méně než v předchozím měsíci a o 0,3 % více než v květnu předchozího roku. Míra nezaměstnanosti v ČR podle Eurostatu zůstává druhá nejnižší v celé EU," zmínila Beránková.

"V souvislosti s uvolňováním opatření dochází k obnově ekonomických aktivit v gastronomii, hotelnictví, ve službách, v dopravě, tedy v oblastech, ve kterých došlo ke značným ekonomickým ztrátám. Řada nezaměstnaných nastoupila do zaměstnání v rámci sezónních prací, které už jsou v plném proudu,“ shrnuje generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Firmy sčítají ztráty i kvůli pandemii. Více v lednové reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz