Domácí

Nejčastější je v Česku rakovina prsu nebo plic. Prevence je zásadní

Mezi nejčastější druhy rakoviny patří v Česku zhoubný nádor prsu, rakovina plic, tlustého střeva nebo prostaty. Podle lékařů je důležitá nejen genetika, ale i životní styl. Větší pravděpodobnost onemocnění mají lidé, kteří kouří nebo pijí nadměrně alkohol. Důležitá je podle odborníků i zdravá strava.

Smaženému jídlu, sladkostem anebo uzeninám odolá málokdo. Jenže právě dlouhodobá konzumace pouze nezdravého jídla může způsobit rakovinu tlustého střeva a konečníku.

Ročně tímto druhem rakoviny v Česku onemocní na čtyři a půl tisíce lidí, a to převážně mužů. Podle lékařů nádor tlustého střeva většinou roste pomalu, důležitá je tedy prevence. Stát lidem nad 50 let jednou ročně hradí vyšetření.

"Rozšiřuje se teď představa, že člověk bude jíst bez omezení, nebude se hýbat a jednou za rok půjde na nějaké vyšetření. Taková forma prevence v žádném případě efektivní není," uvedla Petra Tesařová z onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Související obsah

Nejčastějším nádorem u mužů je rakovina prostaty, u žen zhoubný nádor prsu. Ročně ho čeští lékaři odhalí u sedmi tisíc pacientek. "Při kojení jsem si našla bulku. Hned jsem navštívila paní doktorku a do týdne jsem byla na operaci," svěřila pacientka Sabina Kuntzmanová.

I u nádoru prsu hraje důležitou roli prevence. Ženy by měly pravidelně provádět samovyšetření. Lékaři se v poslední době častěji setkávají i s rakovinou lymfatického systému. Tou v 25 letech onemocněla i paní Šárka Štajnochrová.

Související obsah

"V rámci vyšetření na magnetické rezonanci objevili celkem padesát nádorových uzlin, které byly v celé horní polovině těla," řekla.

"Onkologická péče je poskytovaná v současné době kolem 600 tisíc onkologických pacientů," uvedl Igor Kiss, přednosta Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu.

Nejvážnější je podle lékařů rakovina slinivky břišní.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz