Zajímavosti

Hudba ve sluchátkách může ublížit. Hrozí ztráta sluchu, tvrdí odborníci

Hudba ve sluchátkách může ublížit. Hrozí ztráta sluchu, tvrdí odborníci
Zdroj: Thinkstockphotos

Poslech hlasité hudby ve sluchátkách může vážně poškodit sluch. V případě dlouhodobého poslechu hlasité hudby hrozí podle amerických odborníků nedoslýchavost, a to i u mladé populace.

Vzít si při poslechu hudby nebo podcastu sluchátka bývá jednou z nejčastějších možností po které člověk sáhne. Je to pohodlné a člověku se dostane kvalitního zvuku. Pro váš sluch to však už tak dobré být nemusí.


Podle nedávné analýzy totiž může vysoká hladina hluku způsobit v budoucnosti ztrátu sluchu. Děti a dospívající mohou být zvláště ohroženi, pokud často poslouchají hudbu překračující hlasitost 70 decibelů, informuje portál Healthline.

Související obsah


Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že přibližně 50 procent lidí ve věku 12 až 35 let je ohroženo ztrátou sluchu v důsledku dlouhodobého a nadměrného vystavování se hlasité hudbě, především pomocí sluchátek.


"Zvláště mladí lidé v dnešní době často používají sluchátka pro poslech hudby. Ve svých čtyřiceti letech tak ale mohou být stejně nedoslýchaví, jako jejich prarodiče v důchodovém věku," uvedl doktor Daniel Fink.


Odborníci tak doporučují, aby člověk neposlouchal hudbu, která je hlasitější než 70 decibelů. "Velmi dobrým ukazatelem je, že pokud se člověk musí namáhat, aby mohl mluvit nebo být slyšen okolí, tak už je to více než 75 decibelů," dodal Fink.

V Londýně proběhlo prestižní udílení cen britské populární hudby Brit Awards. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz