Naše Česko

Podle ptáků poznáte kvalitu životního prostředí ve městě, tvrdí výzkum

Podle ptáků poznáte kvalitu životního prostředí ve městě, tvrdí výzkum
Zdroj: Getty Images

Mezinárodní vědecký tým potvrdil, že pestré ptačí druhy jsou spolehlivým ukazatelem kvality životního prostředí velkých měst. Analýza dat z šestnácti evropských velkoměst prokázala souvislost mezi městskou zelení a druhy ptáků.

O tom, že druhová pestrost značí kvalitu životního prostředí, se spekuluje už dlouho. A jeden z výzkumů to potvrdil právě u ptáků. Podle mezinárodního výzkumného týmu Federika Morelliho z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity je pestrost ptačích druhů ukazatelem kvalitního životního prostředí velkoměst.

V 16 evropských velkoměstech probíhal dva roky sběr dat, díky kterým vědci získali nové poznatky o možnostech identifikace území s vysokou kvalitou prostředí ve městech. Cílem projektu bylo získat informace, které v praxi povedou k šetrnějšímu a přírodě bližšímu rozvoji měst.

Související obsah

A ve chvíli, kdy v městech vzrůstá zastoupení prvků městské zeleně, roste počet druhů ptáků. A tak kolik druhů se na místě vyskytuje, může pomáhat určit kvalitu životního prostředí. Vědci odhalili také souvislost mezi přítomností trávy, stromů a vodních prvků s rozmanitostí ptačích komunit. Podle nich s vyšší přítomností městské zeleně klesá příbuznost ptačích druhů.

"Ukazatele vysoké úrovně urbanizace krajiny, jako je zástavba, hustota chodců, úroveň světelného znečištění, jsou spojeny s vyšší příbuzností druhů. Příbuzné druhy jsou potenciálně méně odolné, pokud čelí ekologickému stresu. Je zajímavé, že přítomnost keřů v zahradách a na zelených plochách pomohla zmírnit tento účinek," upřesnil Federik Morelli.

Související obsah

Hlavní význam projektu spočívá v jeho zaměření na velkou prostorovou škálu a v zapojení spolupracovníků z mnoha evropských zemí. "Udržení diverzity ptáků vede ke zvýšení odolnosti ekosystémů našich měst, jinými slovy ochrana městské biologické rozmanitosti má také pozitivní dopad i na život občanů," uzavřel Morelli.

Výzkum týmu Federika Morelliho z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze probíhal v letech 2018 až 2020 v rámci projektu Grantové agentury České republiky. Projekt nese název "Vliv urbanizace na různé aspekty diverzity ptáků: vztah složení ptačích společenstev k míře znečištění, vegetaci a hustotě zástavby".

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Jičínsku se srazilo nákladní auto s osobákem. Dva lidé zemřeli

Na silnici č. 16 se u Holína na Jičínsku v pátek večer srazilo nákladní auto s osobním. Při vážné nehodě zemřeli podle policejní mluvčí Elišky Majerové dva lidé. Příčinu a okolnosti nehody policie vyšetřuje. Silnice je uzavřená.

Píše se na Deník.cz