Počasí

VÝSTRAHA: Česko zasáhnou silné bouřky. Hrozí krupobití a přívalový déšť!

Veder se Česko jen tak nezbaví, teploty budou atakovat 36 stupňů Celsia. A přibudou k nim bouřky, někdy i silné. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se dají očekávat po téměř celý příští týden, některá místa zasáhnou už během tohoto víkendu. Na neděli dokonce meteorologové rozšířili výstrahu, hrozí i přívalové deště a zatopení přízemních prostorů.

Počasí v Česku sice v následujících dnech ovlivní studená fronta, výrazné ochlazení ale nezpůsobí. "Před ní k nám bude ještě zejména zpočátku týdne proudit velmi teplý vzduch od jihu," uvedli meteorologové z ČHMÚ.

V sobotu bude jasno až polojasno. Odpoledne a večer se mohou na západě a severozápadě vyskytnout místy nebo ojediněle přeháňky a bouřky. Teploty se přes den vyšplhají na 29 až 33 stupňů Celsia, v Čechách až k 35 stupňům. V noci klesnou na 19 až 15 stupňů. Slabý vítr o rychlosti 1 až 4 m/s může v bouřkách zesílit.

Podobné to bude v neděli, jasno až polojasno, na západě udeří odpoledne a večer místy bouřky. Teploty dosáhnou 30 až 34 stupňů, v Čechách mohou atakovat 36 stupňů.

Kromě vysokých teplot vydal ČHMÚ i výstrahu před silnými bouřkami, platí od nedělní 18. hodiny do pondělního rána pro západní část Česka, konkrétně Karlovarský, Ústecký, Plzeňský, Jihočeský (Kromě Dačic), Liberecký a Středočeský kraj, Prahu, a část Vysočiny (Pelhřimov, Pacov, Humpolec, Světlá nad Sázavou) a Královéhradeckého kraje (Jičín, Nová Paka).

Výstraha meteorologů před bouřkami (neděle až pondělí):

Zdroj: ČHMÚ

"Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů nebo sklepů. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty," upozornil ČHMÚ.

Výstraha před vysokými teplotami (do pondělního večera):

Zdroj: ČHMÚ

Související obsah

V pondělí bude většinou oblačno, na východě zpočátku polojasno. Na většině území se během dne vyskytnou přeháňky a občasný déšť, místy bouřky. Ty mohou být ojediněle silné. Přes den bude 27 až 32 stupňů, v noci teploty klesnou na 21 až 16 stupňů. Mírný jihovýchodní vítr o rychlosti 2 až 6 m/s v bouřkách přechodně zesílí.

V úterý bude opět oblačno až zataženo. Bude pršet, místy se přiženou bouřky, které mohou být ojediněle i silné, a to zejména na východě. Denní teploty se budou pohybovat mezi 24 až 28 stupni, v noci spadnou na 19 až 15 stupňů. Slabý vítr o rychlosti 1 až 4 m/s v bouřkách přechodně zesílí.

Související obsah

Na středu meteorologové předpovídají oblačno až zataženo, s občasným deštěm nebo přeháňkami, místy udeří bouřky. Ojediněle mohou být i silné. Přes den bude 23 až 27 stupňů, v noci 18 až 14 stupňů.

Podle výhledu od čtvrtka do soboty má být v těchto dnech polojasno až oblačno, zpočátku až zataženo. Na většině území bude pršet a místy se přiženou bouřky. Déšť bude postupně přecházet v ojedinělé přeháňky. Denní teploty se budou pohybovat mezi 20 až 25 stupni, na východě se mohou vyšplhat až na 27 stupňů. V noci mezi 17 až 13 stupni.

V Česku padaly teplotní rekordy! Platí i výstraha před požáry:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz