Domácí

Dálnici u Olomouce zničilo vedro, zavřená zůstane několik dní!

Kvůli popraskanému betonu, který v sobotu odpoledne způsobil hromadnou nehodu, uzavřeli celý úsek dálnice D35 u Olomouce. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už začalo s opravou, ta ale bude trvat přinejmenším do příštího čtvrtka. Podobné komplikace hrozí na starších úsecích i na jiných českých dálnicích, ŘSD je má vytipované.

Vlivem extrémních teplot popraskaly betonové panely na dálnici D35 u Olomouce. Čtyři osobní auta a náklaďák skončily v sobě, v péči záchranářů skončilo 10 lidí. Celý úsek v obou směrech zůstane uzavřený několik dní, auta se tam vrátí nejdřív ve čtvrtek.

"Budeme opravovat celkem šest desek. V pondělí ráno začnou bourací práce, poté musíme zjistit stav spodních vrstev. Pokud nebudou příliš poškozené, v úterý bychom mohli betonovat. Úsek by mohl být zprovozněn v noci na čtvrtek, během čtvrtka nebo v pátek. Rozhodne stav spodních konstrukčních vrstev," řekl TN.cz mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Není to poprvé, co se něco podobného v Česku stalo. "Řešili jsme to i na D5 na původních starých betonech. Tyto tendence měly i nejstarší betonové desky na D1, ty už ale prošly modernizací," poznamenal Rýdl.

Související obsah

Vysoké teploty dělají vrásky na čele také silničářům v Německu, kteří odkonce vydali varování, že by beton mohl na tamějších dálnicích popraskat. ŘSD to v plánu nemá.

"Myslím, že to není potřeba. Máme permanentně na dálnicích dohledovou službu a vytipované úseky. Je jich naprosté minimum," řekl Rýdl s tím, že na nových úsecích takové nebezpečí nehrozí vůbec.

Silničáři ale preventivně zkontrolovali širší okolí úseku u Olomouce a našli spojnici ve velmi špatném stavu. "Je to zhruba 1800 metrů od poškozeného místa, jedná se o spojnici v levém jízdním pruhu. Opravíme ji souběžně a jen s lokálním omezením," uzavřel mluvčí ŘSD.

Řidiči jedoucí po D35 budou muset většinu příštího týdne využívat objízdnou trasu, v obou směrech vede přes obce Daskabát a Velký Újezd.

Popraskaný beton na dálnici D35 způsobil hromadnou nehodu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz