Domácí

Lidé nacházejí v přírodě obrácené koše. Nezvedejte je, žádají ochránci

Lidé nacházejí v přírodě obrácené koše. Nezvedejte je, žádají ochránci
Zdroj: TN.cz

V období od května do srpna mohou lidé v přírodě narazit na obrácené koše na prádlo. Nejedná se však o vyhozený odpad, jak by se mohlo na první pohled zdát. Koše totiž slouží k ochraně zvířecích mláďat před zemědělskými stroji.

Mláďata divoké zvěře jsou v období senoseče, které probíhá od května do srpna, ohrožena na polích zemědělskou technikou. Sekací lišty sklízecích strojů totiž mohou zvíře vážně zranit či dokonce zabít.

Například srny kladou svá mláďata do vysoké trávy na lukách, které se právě v tomto období sekají k přípravě senáže. Srnče před blížícím strojem neuteče, jelikož mu instinkt radí se přikrčit a zůstat na místě.

Při sečení luk v ČR ročně zahyne 60 000 mláďat. Připomeňte si reportáž TV Nova:

Související obsah

Myslivci a dobrovolnické skupiny proto vymýšlejí metody, jak zvěř před smrtí ochránit. Před plánovanou senosečí tak často vyrážejí do polí a zvěř vyhání. Na jednu z metod používanou dobrovolníky upozornil na facebooku uživatel s přezdívkou Vidocq Molon Labe.

  

Někteří lidé v diskuzi pod příspěvkem, který už k nedělní 16. hodině sdílelo přes 40 tisíc lidí, považují tuto metodu za nesmyslnou. "Je to h*vadina nejvyššího kalibru, protože chodím plašit a nic takového se nedělá. Blbý výmysl," komentuje příspěvek uživatelka Robin Enji Aiko.

Naopak Soňa Hrušková potvrzuje, že se zvířata košem opravdu přikrývají. "Jsem myslivec a lesák a potvrzuji, že tato metoda se skutečně začala s úspěchem používat při vyhledávání srnčat před senosečí. Využívá se však pouze v momentu, kdy se srnčata vyhledávají přímo před sečí," napsala žena.

Redakce TN.cz se proto obrátila na Pavlu Benettovou ze spolku Stop sečení srnčat, která se tímto tématem zabývá dlouhá léta. "Jde o jednu z metod, jak mládě uchránit těsně před zahájením senoseče. My ji ale nepoužíváme. Bežně se používá metoda, kdy se mládě dá s trávou do krabice, která se následně zatěžká, tak aby zvíře neuteklo pod kola sekačky," uvedla Benettová.

Pokud tak při procházce uvidíte v přírodě stát koš na prádlo, ať už na louce, na okraji lesa nebo na polní stezce, tak na něj nesahejte a ani ho nezvedejte. Může pod ním být schované mládě, které takto ukryli právě dobrovolníci, kteří se záchranou zvířat před senosečí zabývají. Koš je vidět z dálky a dává zemědělci jasný vzkaz, že se v daném místě nachází zvíře. Důležité je upozornit, že by s košem měl vždy manipulovat pouze člověk za něj zodpovědný tak, aby nedošlo k přenesení pachu.

Další metodou je také kladení pachových zařízení, která fungují jako odpuzovač. Nalezená srnčata jsou také v rukavicích často přenášena mimo oblast sklizně, aby nehrozilo nebezpečí a samice mohla mládě najít a odvést pryč. V posledních letech používají dobrovolníci k plašení i drony.

Související obsah

Pokud při procházení louky nebo pole najdete zvíře nebo jeho mládě, tak na něj nikdy nesahejte. Hrozí totiž přenesení pachu, což může mládě ohrozit na životě, jelikož matka jej právě kvůli cizímu zápachu odvrhne.

Na ochranu zvířat během senoseče myslí i zákon. Zemědělcům je zákonem dána povinnost dbát, aby zvěř nebyla při obhospodařování pozemků zraňována či usmrcována a termíny sečení hlásit místnímu mysliveckému spolku, který je povinen louku před sečením projít. V případě, že se tak nestane, hrozí zemědělcům a myslivcům pokuta až do výše 500 tisíc korun.

Ochranou mláďat se zabývá také projekt Ministerstva životního prostředu a České zemědělské univerzity v Praze:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz