Zahraničí

Na jihu Belgie řádilo tornádo. Desítky poničených domů, 17 zraněných

Belgické město Beauraing v sobotu večer zásáhlo tornádo. Poškodilo skoro stovku budov a 17 lidí bylo zraněno. Podle belgických médií byla také kompletně zničena hala místní školy.

Město Beauraing leží na jihu Belgie. V noci ze soboty na neděli se městěm prohnalo malé tornádo, které způsobilo značné škody. Podle tamních médií byly zničeny desítky budov a zraněno 17 lidí.

"Bylo to jako apokalypsa," popsala pro Sudinfo žena, které vzalo tornádo střechu nad hlavou. Tornádo doprovázel také silný vítr a déšt. Obyvatelé, kteří museli kvůli počasí opustit své domovy, získali prozatimní ubytování v tamním kulturním centru. Obrovské škody utrpěla také sportovní hala střední školy.

 

V půlce května vyděsilo počasí také obyvatele Malého Beranova na Jihlavsku. Objevila se tam totiž tromba, tedy větrný vír, který je velmi podobný tornádu. "Byli jsme na zahrádce, pak zahřměl hrom a během pěti minut tady byly kroupy a úplně bílo," popsala obyvatelka Malého Beranova.

Přírodní úkaz byl k vidění nad vesnicí zhruba dvě minuty. Podle odborníku jde v toto ročním období o ojedinělý jev. "Jednalo se o trombu, která ve svých znacích připomíná tornádo, nicméně se nedotkne zemského povrchu a také není tak silná," vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová.

USA počítají škody po ničivých bouřích, které zemi zasáhly v březnu. V Alabamě a Georgii se objevilo 10 tornád. Podívejte se na reportáž televize Nova:


 

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz