Domácí

Minimální mzda a rozpočet: Vláda jednala s odbory a podnikateli

Návrh na razantní růst minimální mzdy na pondělním jednání tripartity narazil. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která by ráda přidala téměř tři tisíce korun, našla zastání jen u zástupců odborů. Tak velký nárůst se ovšem nelíbil zaměstnavatelům. Ti kritizují také návrh státního rozpočtu na příští rok.

2800 korun. Tolik by ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová společně s odbory ráda příští rok přidala k minimální mzdě.

"Potřebujeme, aby se v době pocovidové restartovala ekonomika, abychom nebyli Popelkou Evropy, kde lidé, kteří pracují za minimální mzdu, tak si pak jdou na úřad práce pro dávky," nechala se slyšet sociálnědemokratická ministryně.

"Tady se nebavíme o ničem menším než o tom, zda člověk, poctivě pracující, je schopný se uživit z měsíce na měsíc," přizvukuje předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Minimální mzda nyní činí patnáct tisíc dvě stě korun. Pokud by zvýšení prošlo, zvedla by se na rovných 18 tisíc.

Související obsah

Jenže navýšení minimální mzdy podmiňuje šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) jednomyslným souhlasem tripartity. A proti se na jednání postavili zástupci zaměstnavatelů, kteří poukazují hlavně na to, že podnikání je ovlivněno pandemií koronaviru.

Navýšení minimální mzdy je nyní v rukou vlády. Zástupci kabinetu, zaměstnavatelů a odborů se zabývali také návrhem státního rozpočtu pro příští rok. Ministerstvo financí v něm počítá se schodkem 390 miliard korun. Pro odboráře v něm byla klíčová debata o růstu platů ve veřejném sektoru, zaměstnavatelé pak řešili hlavně plánované investice.

Na rozdíl od minimální mzdy se v pondělí tripartita shodla na tom, že je potřeba dohlédnout na vyplácení odměn zdravotníkům. Podle odborů totiž mnohdy dostali jen část z vládou slíbené sumy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz