Zahraničí

Princezna Diana mohla žít! V osudný den už v Paříži neměla být

Princezna Diana mohla žít! V osudný den už v Paříži neměla být
Zdroj: Profimedia

Princezna Diana v osudný den, v neděli 31. srpna 1997, neměla být v Paříži. Už o tři dny dříve měla podle původního plánu odjet do Velké Británie. Její rozhodnutí ale změnilo chování britských politiků, přiznal po letech její bývalý řidič Colin Tebbutt.

Všechno mohlo být jinak, kdyby v roce 1997 princezna Diana nezměnila své původní plány. Diana se totiž už ve čtvrtek 28. srpna měla vrátit do Velké Británie, ale datum odjezdu na poslední chvíli o pár dní posunula. Fatální rozhodnutí ji zřejmě stálo život. V neděli 31. srpna totiž její auto v Paříži havarovalo a ona při nehodě zemřela.

Dianino rozhodnutí britskému deníku Daily Mail popsal princeznin bývalý řidič Colin Tebbutt. Důvodem k odložení odjezdu podle něj bylo chování britské konzervativní strany, která zuřila kvůli kampani za zákaz protipěchotných min.

Související obsah

Princezna Diana se totiž mimo jiné proslavila jako bojovnice právě proti minám. Diana se přidala ke kampani proti minám, kterou organizoval britský Červený kříž v roce 1997. Před smrtí stihla navštívit Angolu a Bosnu. Slavné jsou záběry, jak princezna prochází minovým polem.

Toto její chování ovšem naštvalo britské konzervativní politiky. Podle konzervativců princezna problematice nerozuměla. Velká vlna nevole se znovu zvedla právě na konci srpna 1997, když princezna poskytla rozhovor francouzským médiím. Zkritizovala v něm konzervativce a řekla, že se obává "strašných věcí," která vláda Tonyho Blaira provede. 

Související obsah

Právě kvůli tvrdé kritice od britských politiků se princezna rozhodla zůstat o něco déle ve Francii. "Nevrátila se podle plánu, protože toryové po ní znovu šli kvůli nášlapným minám. Byla obviněna z používání kampaně ke zlepšení vlastního obrazu, což bylo ošklivé a rozrušilo ji. Kontaktovala nás tedy a řekla, že ještě nechce všechny potíže, které na ni ve Velké Británii čekají. Místo toho se vrátí o víkendu," popsal její rozhodnutí řidič Colin Tebbutt. "Kdyby se ten čtvrtek vrátila, možná by dnes ještě byla naživu," dodal Tebbutt.

V roce 2017 Tebbutt v rozhovoru řekl, že kdyby řídil on, tak by se nehoda možná nestala. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz