Domácí

Zájem o dovolenou v tuzemsku roste! Nejvíce lákají jižní Čechy a Morava

Zájem o dovolenou v tuzemsku roste! Nejvíce lákají jižní Čechy a Morava
Zdroj: Getty Images

Zájem lidí strávit dovolenou v tuzemsku roste. Poznávat krásy naší vlasti plánuje letos 76 % Čechů. Vyplývá to z průzkumu agentury CzechTourism. Nejvíce láká Jihočeský kraj a jižní Morava, naopak nejméně lidí plánuje strávit svou dovolenou v Praze.

O dovolenou v tuzemsku je mezi Čechy velký zájem. Strávit volné letní dny v Česku plánuje 76 % obyvatel. Vyplývá z průzkumu agentury CzechTourism, který se uskutečnil v květnu mezi tisícem lidí. Navíc turisté chtějí za dovolenou utratit v průměru 6840 korun na osobu, což je o 700 korun více než loni.


"Největší část rozpočtu (42 %) lidé utratí za ubytování a stravování v restauracích (18 %), na kulturu mají připraveno 1000 korun na osobu,“ vysvětlil ředitel agentury Jan Herget.

 

Související obsah

 
Přibližně 40 % dotázaných plánuje spojit dovolenou s lehčími sportovními aktivitami. Láká je zejména pěší turistika, projížďky na kolech a samozřejmě koupání, které k létu a vysokým teplotám neodmyslitelně patří.


Naproti tomu 14 % Čechů chce dovolenou využít jen k odpočinku a nabírání energie. V tomto případě jde především o seniory. Navštívit různé památky hodlá asi 15 % turistů.


Nejvíce Čechy láká Jihočeský kraj a jižní Morava. Přibližně 45 % respondentů volí ubytování v penzionech, do kempů vyrazí 29 % lidí. Asi 29 % dotázaných navíc využije možnost se ubytovat u známých nebo přátel.

 

Související obsah


Ubytovací zařízení napříč Českem se pomalu zaplňují. Podle hotelového systému Previo.cz je obsazenost kolem 32 %, což je o devět procent více než v loňském roce ve stejnou dobu. Mezi nejvíce obsazené lokality patří Orlické hory, Slovácko, Šumava a Český Les. Zaplněné jsou také penziony v Lednicko-valticku, Podyjí a na Vysočině.


"Pokud bude toto tempo pokračovat, lze předpokládat, že do konce června již nebudou na horách a u jezer na letní prázdniny žádné volné týdenní pobyty a jen velmi málo víkendových,“ myslí si výkonný ředitel Previo.cz Pavel Kotas.

Podívejte se, které státy jsou k českým turistům nejvlídnější:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz