Zajímavosti

Vedra nesvědčí našim mazlíčkům! Experti radí, jak je před nimi chránit

Vedra nesvědčí našim mazlíčkům! Experti radí, jak je před nimi chránit

Parné dny, kdy rtuť teploměrů šplhá k tropickým 30 °C, špatně snáší také naši mazlíčci. Extrémně vysoké teploty mohou navíc negativně ovlivnit jejich zdraví. Chovatelé by proto měli dodržet několik základních pravidel, aby zvířata vedro lépe snášela.

Nejen pro lidi, ale také pro zvířata jsou letní dny náročné. Neměli bychom proto na naše mazlíčky zapomínat, také oni se totiž mohou přehřát, což může mít negativní dopad na jejich zdraví.


Nejdůležitější je zajistit zvířatům dostatečné množství vody. Pokud se svým mazlíčkem často podstupujete daleké cesty, je potřeba dělat pravidelné zastávky, na kterých se proběhne i napije. Zároveň je nutné zvíře zastínit a v případě velkého horka také zchladit.

Související obsah


"Důrazně varujeme před zanecháním zvířete v autě, kde teploty mohou během několika minut přesáhnout i 50 °C, což může ohrozit nejen zdraví, ale dokonce i život zvířete,“ apeluje ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.


Pokud se přece jen zvíře přehřeje, je nutné mu poskytnout první pomoc ochlazováním vlažnou vodou, zajistit mu stín a dostatečný přísun vody. Zároveň je potřeba vyhledat také veterináře. Odborníci doporučují například psy venčit vždy ráno a večer, kdy jsou teploty nižší.


Podobná pravidla platí také pro přepravu hospodářských zvířat. "V horkých dnech doporučujeme přepravu směřovat především do brzkých ranních, večerních nebo nočních hodin. Každopádně je nutné zajistit splnění požadavků daných legislativou, především pak teplotu při přepravě, délku přepravy, zajištění napájení, krmení a odpočinek,“ uzavřel Semerád.

Související obsah


V případě chovu hospodářských zvířat je důležité je chladit a zajistit jim vhodný zdroj napájení. Zvířata na pastvě navíc musí mít na pozemku zajištěný přístřešek, kde se před sluncem schovají. V hospodářských budovách by pak majitelé měli mít zajištěnou ventilaci a náhradní zdroje energie.

Psa někdo v horku uvázal u obchodu, ten se tam utekl ochladit. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz