Domácí

Pozor na pravidla při cestování se zvířaty. Co vše je potřeba zařídit?

Pozor na pravidla při cestování se zvířaty. Co vše je potřeba zařídit?
Zdroj: Profimedia

Blíží se čas letních dovolených, které tradičně mnoho lidí bude trávit v zahraničí. A zatímco někteří zajistí svým domácím mazlíčkům hlídání a odcestují bez nich, jiní je na dovolenou vezmou s sebou. Pokud patříte do druhé skupiny, podívejte se, jaká pravidla platí při cestování se zvířaty do zahraničí.

Vzít s sebou psa na dovolenou do Chorvatska není jen tak. Cestování do členských zemí Evropské unie se zvířaty podléhá unijnímu nařízení, které upravuje podmínky pro psy, kočky a fretky. Zvíře musí mít mikročip, který splňuje příslušné ISO normy. Uznává se také, pokud je označené tetováním, musí být ale jasně čitelně a prokazatelně provedené dříve než 3. července 2011.

"Jednoho člověka může při neobchodní cestě (nařízení upravuje cesty, které nejsou za účelem prodeje zvířete, pozn. red.) se psem, kočkou nebo fretkou do zahraničí v rámci EU doprovázet maximálně 5 kusů těchto zvířat. Tento počet může být navýšen pouze v odůvodněných případech, např. při účasti na soutěžích, výstavách či sportovních akcích," upozorňuje ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.

Majitel před cestou musí u veterináře zajistit pro své zvíře pas, který platí ve všech členských zemích EU. V pasu musí být uvedený člověk, který zvíře do zahraničí doprovází, zpravidla majitel. Pokud s ním náhodou cestuje někdo jiný, musí mít od majitele písemné zmocnění.

Související obsah

Očkování a odčervení

Pokud je pes, kočka nebo fretka starší než 12 týdnů, musí mít doklad o platném očkování proti vzteklině. Pokud váš mazlíček naočkovaný není, je nutné to zařídit s dostatečným předstihem. Cestovat totiž může až 21 dní po očkování.

"V případě přeočkování, které proběhlo ještě v době platnosti předchozího očkování, může cestovat hned," doplňuje mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Pokud se chystáte do Irska, Finska nebo na Maltu, musí být psi odčervení, respektive ošetření proti echinokokům, a to 120 až 24 hodin před příjezdem do těchto zemí. Nutností je potvrzení od veterináře v pasu.

Související obsah

Aktuálně probíhající pandemie se zvířat při cestování nijak nedotýká, omezení platí pouze pro lidi. Doposud totiž nebylo plně prokázáno, že by zvíře nakažené covidem-19 mohlo přenést infekci na člověka.

Není plemeno jako plemeno

Státní veterinární správa upozorňuje, že v některých zemích může nastat problém, pokud by pes patřil mezi tzv. bojová plemena. To se týká například Německa. Úřad proto v těchto případech doporučuje majitelům, aby se předem informovali u veterinární autority v cílové destinaci.

Cestování mimo EU

Zatímco na území Evropské unie jsou pravidla sjednocená, třetí země si stanovují vlastní podmínky dovozu zvířat. Ty by si měl majitel vždy zjistit na zastupitelském úřadě dané země nebo u příslušné veterinární autority. Některé země mají importní politiku velmi přísnou a převoz zvířete se tak musí začít zařizovat s několikaměsíčním předstihem.

Související obsah

Typickým příkladem je Austrálie, která má jedinečnou přírodu a v zájmu její ochrany si pořádně hlídá, jaké zvíře bude na její území přivezeno. Česká republika je zařazena do kategorie zemí, odkud je možné psa či kočku přivézt, je k tomu ale potřeba platné dovozní povolení. Pokud jej pes mít nebude, mají místní úřady právo ho zavřít do karantény, nechat ho otestovat, poslat ho zpátky, nebo ho dokonce utratit.

Pravidla cestování připomněl ministr zahraničních věcí Kulhánek v rozhovoru pro Televizní noviny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz