Domácí

Naštvaná Benešová chystá dopis! K rezignaci Zemana se vyjádřila OECD

Naštvaná Benešová chystá dopis! K rezignaci Zemana se vyjádřila OECD
Zdroj: Profimedia

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) chystá dopis, ve kterém se ostře vymezí proti zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta v úterý vyjádřila znepokojení nad rezignací šéfa žalobců Pavla Zemana. Česko podle OECD stále nedokázalo přijmout změny k zajištění nezávislosti státních zástupců.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v pondělí zveřejnila tiskovou zprávu, ve které vyjádřila znepokojení nad rezignací českého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Protikorupční pracovní skupina OECD upozornila, že šéf žalobců ohlásil rezignaci po deseti letech ve funkci a důvodem k jeho odchodu měly být údajné tlaky ze strany ministryně spravedlnosti. Podle organizace nešlo přehlédnout ani fakt, že rezignace přišla jen několik týdnů poté, co se Pavel Zeman veřejně vyjádřil k živému vyšetřování.

Ve zprávě se OECD zmínila i o informacích z médií, že ministryně Benešová plánovala podat na Zemana kvůli jeho vyjádření kárnou žalobu.

Související obsah

Redakce TN.cz požádala ministryni spravedlnosti o vyjádření. "Proti zprávě OECD se ostře vymezíme v chystaném dopise. Jejich tvrzení o ohrožení nezávislosti soustavy státních zastupitelství odmítáme. Celé je postavené na vágním prohlášení odcházejícího nejvyššího státního zástupce, který svá tvrzení nikdy jasně nevysvětlil a nedoložil,“ vzkázala Marie Benešová.

Zeman svůj úmysl rezignovat oznámil v polovině května na tiskové konferenci. Tvrdil, že důvodem k jeho odchodu jsou hlavně spory s ministryní. "V poslední době pociťuji, že dochází k poměrně vysokému tlaku ze strany paní ministryně spravedlnosti," vysvětlil s tím, že kvůli neustálému odrážení jejích útoků nemá dostatek prostoru a času na práci na státním zastupitelství. O konci podle svých slov uvažoval už delší dobu, brzdila ho ale kauza Vrbětice. Teď je ale zveřejněná a Zeman se prý nebojí, že by se "zasekla".

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oznámil, že se vzdává funkce. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz