Domácí

Šéf žalobců končí. Benešová: Nejsem si vědoma nátlaků, nestalo se to!

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rezignuje k 30. červnu na svou funkci. V pátek to oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Pavel Zeman na tiskové konferenci potvrdil, že mu vadí tlak ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Tu odchod šéfa žalobců překvapil. Tvrdí, že si není vědoma žádných tlaků vůči jeho osobě.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman skončí ve své funkci. Podle ministra Havlíčka se rozhodl rezignovat k 30. červnu. Vládu o tom informovala ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), kterou o tom písemně informoval sám Zeman.

Diskuze k tomu podle Havlíčka na vládě nebyla. Ministra samotného Zemanův konec překvapil. Spekulovalo se o něm ale už delší dobu. Ministryně spravedlnosti ho dlouhodobě kritizovala a podle deníku Právo na něj chtěla podat kárnou žalobu. Zeman na tiskové konferenci později potvrdil, že právě spory s ministryní byly hlavním důvodem, proč nakonec rezignuje.

"V poslední době pociťuji, že dochází k poměrně vysokému tlaku ze strany paní ministryně spravedlnosti," vysvětlil s tím, že kvůli neustálému odrážení jejích útoků nemá dostatek prostoru a času na práci na státním zastupitelství. O konci podle svých slov uvažoval už delší dobu, brzdila ho ale kauza Vrbětice. Teď je zveřejněná a Zeman se nebojí, že by se "zasekla".

Související obsah

Žádných tlaků si nejsem vědoma, tvrdí ministryně

Benešovou Zemanův konec prý překvapil. "Rezignace Pavla Zemana na funkci nejvyššího státního zástupce pro mě byla překvapením. Dozvěděla jsem se o ní v pátek ráno, 14. května 2021, z Úřadu vlády. Nicméně jeho rozhodnutí respektuji," uvedla. "Jméno jeho nástupce s ohledem na výše uvedené sdělím až následně," oznámila Benešová. 

Na vystoupení šéfa žalobců a vysvětlení jeho rezignace prý původně nechtěla reagovat. "Považuji je za jednostranné a poněkud laciné. Je tak těžké bránit se něčemu, co zůstalo nevyřčeno, ale hlavně se nestalo. Když Pavel Zeman hovoří o 'politických' tlacích, má jasně sdělit, jaké konkrétní má na mysli. Za sebe mohu říct, že jsem do práce státních zástupců nikdy nezasahovala a žádných tlaků z mé strany vůči jeho osobě si nejsem vědoma," vyjádřila se pro TN.cz ministryně s tím, že Zemana přes měsíc neviděla.

"Pavel Zeman je špičkový právník a profesionál. Děkuji mu za roky práce pro Českou republiku, mimo jiné i za spolupráci v kauze Vrbětice. Přeji mu hodně štěstí v osobním i pracovním životě," okomentoval Zemanův konec ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

Opozice chtěla vědět důvody

Opozice Zemanův konec kritizuje. Zároveň jí vadilo, že tak dlouho nechtěl říct důvod svého odchodu. O motivu ale měli zástupci stran jasno. "Není možné, aby z takto vysoké pozice odstoupil a veřejnost neznala důvody. Vyvolává to spekulace, že ustoupil tlaku a zlu Marie Benešové. Lidsky je mi to líto, protože jsem to byl já, kdo ho před lety vybral jako mladého a nadějného státního zástupce. Takto by končit neměl," uvedl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). 

"Díky Pavlovi Zemanovi za jeho práci. Sloužit pod Marií Benešovou, která ho odstřelovala přes média a sama má kopu másla na hlavě, bylo vyčerpávající. Oceňuji, že se pod ním státní zástupci zaměřili na velké ryby. Vyzývám ministryni, aby jmenování nástupce nechala nové vládě po volbách," uvedl poslanec Jakub Michálek (Piráti). 

"Oficiální důvody nejsou ještě známe, ale všichni dlouhodobě vidíme, jak obrovskému tlaku vládních politiků musel čelit. Ten vyvrcholil nedávným záměrem ministryně Benešové podat na něj kárnou žalobu za vyjádření k Vrběticím," uvedl Vít Rakušan z hnutí STAN.

Související obsah

Podle Pirátů je to jeden z důvodů, proč chtějí vyjádřit nedůvěru vládě. "Teď už to můžu říct. Hodně jste se ptali, proč jdeme do nedůvěry vládě. Vláda došikanovala k rezignaci nejvyššího státního zástupce, který se postavil Babišovi v kauze Čapí hnízdo. To byla pověstná poslední kapka. Je potřeba nahlas říct, že s tímhle marasmem nesouhlasíme," řekl poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti). 

Načasování je nešťastné i podle Unie státních zástupců. "Pavel Zeman strávil ve funkci nejvyššího státního zástupce nejdéle ze všech, více než deset let. S jeho érou zůstane spojeno výrazné posílení důvěryhodnosti i sebevědomí státního zastupitelství a za to mu patří poděkování. S ohledem na současnou nestabilní společenskou a politickou situaci však načasování jeho rezignace nepovažuji za šťastné," uvedl prezident unie Jan Lata.

Na celou tiskovou konferenci se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz