Domácí

V obchoďácích i u bazénů. Vláda chce očkování přiblížit k lidem! ANKETA

Očkování v nákupních centrech, tak by podle ministra zdravotnictví mohla vypadat budoucnost boje proti koronaviru v Česku. Podle opozice je to ale nesmysl a očkovat by se mělo pouze ve zdravotnických zařízeních a u praktiků. Očkovat v obchodních centrech prý dávalo smysl zhruba před půlrokem, když ještě neexistovala velkokapacitní centra. Jenže část jich bude s koncem prázdnin končit a vláda tak hledá náhradu.

Nakoupit si potraviny, vyzkoušet oblečení a o pár metrů dál se nechat naočkovat. To je vize ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). "Měli bychom se zkrátka více snažit jít s očkováním více za lidmi, sundat nějaké bariéry a možná i očkovat skutečně někde v terénu v nákupních centrech a podobně," prohlásil Vojtěch.

Jenže takové nadšení nesdílí opoziční politici. "Takovou myšlenku bych chápal na začátku očkování, kdy jsme potřebovali rychle očkovat. V současné době to je naprostý nesmysl," myslí si poslanec Bohuslav Svoboda (ODS).

A nesmysl to je prý i co se týče personálu - u očkování totiž musí být přítomni zdravotníci. "Není to možné ani kapacitně, protože už v současné době má Česká republika lékařů nedostatek," říká předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Související obsah

"V obchodních centech jsou supermarkety, mají tam potraviny, mají tam mrazící boxy, no tak místo některých typů zmrzlin by tam byl Pfizer. Ne, o očkování je třeba bavit se seriózně a vážně," upozorňuje místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek.

Vláda by podle opozice do očkování měla víc zapojit praktiky. Ti ostatně očkují běžně proti chřipce nebo tetanu. Podle premiéra je ale v současné době důležité přesvědčit k očkování i ty, kteří se ještě rozhodují a na to jsou prý nejlepší místa, která každý z nás denně navštěvuje.

Související obsah

"Když v Izraeli a v Srbsku přestal být zájem, aby lidé chodili do očkovacích center, no tak samozřejmě se ty státy rozhodly přijít blíž k lidem. Izrael úspěšně očkoval na pláži, my pláže nemáme, Srbsko v IKEA," vysvětluje premiér Andrej Babiš (ANO).

"V minulosti jsme nabízeli naše prostory obchodního centra, respektive volné prostory ke zřízení očkovacího centra, nebyl o to zájem," upozorňuje mluvčí obchodního řetězce Václav Koukolíček.

Podle vlády se uvažuje třeba i o zřízení mobilních týmů, které by mohly očkovat třeba u bazénů nebo na kulturních akcích, kde se nebude konzumovat alkohol. Ten se totiž po očkování několik dní nesmí pít. 

Očkování v obchodních centrech není krok správným směrem, myslí si epidemiolog Roman Prymula. Podívejte se na rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz