Zahraničí

Peru zasáhlo zemětřesení. Silnici zavalily kameny, lidé vybíhali na ulici

Centrální pobřeží Peru zasáhlo v novi na středu silné zemětřesení. Otřesy dosáhly síly 5,8 stupně a v hlavním městě otřáslo domy i výškovými budovami. Epicentrum se podle amerického geologického průzkumu nacházelo 10,3 kilometru jihozápadně od Mali v provincii Canete.

Silné otřesy pocítili obyvatelé Peru v úterý krátce před desátou večer místního času. Zemětřesení o síle 5,8 stupně intenzivně otřáslo domy a budovami i v hlavním městě Lima, kde žije 9,7 milionu lidí. Když udeřilo, davy obyvatel metropole zaplavily ulice města.

"Lidé jsou venku na ulici, existují zprávy i o takových, kteří omdleli šokem," řekla pro rádio RPP starostka Mali Sonia Ramos.

Ani mimo svá obydlí nebyli lidé úplně v bezpečí. Na jednu z nejrušnějších silnic padaly při otřesech kameny z osmdesáti metrů vysokých útesů podél Costa Verde.

Související obsah

"Bylo to zemětřesení opravdu značné síly, jedno z nejsilnějších, které obyvatelé Limy v posledních letech pocítili," řekl vedoucí peruánského geofyzikálního ústavu Hernando Tavera.

Během otřesů musel uprostřed vysílání opustit studio moderátor místní televize. Štáb pak zkoušel vysílat ze střechy televizní budovy.


"Museli jsme kvůli naší bezpečnosti opustit studia. Zůstaňte v klidu. Země se otřásá, takže musíme vystoupit, uvidíme, zůstaňme klidní, pojďme zůstat klidní, je to velmi silné. Jsme ve vysílání," uklidňoval moderátor během vysílání diváky i své kolegy.


Podle místních úřadů zatím nebyly hlášeny žádné větší škody ani oběti. Peru zasáhnou každoročně desítky zemětřesení o různé síle. Nachází se totiž v tzv. tichomořském kruhu, který je seismicky velmi aktivní oblastí, kde se často srážejí tektonické desky Země.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny "svého" politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny "svého", tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz