Zahraničí

Skládka na mořském dně. Potápěči ho v Chorvatsku čistili tři dny

Skládka na mořském dně. Potápěči ho v Chorvatsku čistili tři dny
Zdroj: Profimedia

Skládku na mořském dně objevili potápěči poblíž chorvatského ostrova Vis. V rámci projektu "Mysli zeleně" z vody vytáhli 15 tun odpadu. V hromadě haraburdí se našly i desítky kuriozních kousků.

Jízdní kola, pneumatiky z kamionu, autobaterie nebo vojenská výzbroj. To je jen malý výčet věcí z 15tunového odpadu, který z moře poblíž chorvatského ostrova Vis vytáhli potápěči v rámci projektu Mysli zeleně. Akci uspořádal záhřebský potápěčský klub "Roniti se mora" ve spolupráci s nadací na ochranu životního prostředí, místní environmentální organizací a časopisem National Geographic. 

Do projektu se zapojilo šedesát potápěčů. Mořské dno čistili tři dny v přístavu pro trajekty a v zátoce s pláží Stonca na ostrově Vis. Pod hladinou strávili dohromady 600 hodin. O akci informoval portál 24sata.

Související obsah

"Největší kusy odpadu byly kovová konstrukce lodě, odpadní roury z kanalizace, plastový člun, kolo a pneumatiky z kamiónu. Většinu odpadků tvořili staré autobaterie a stavební odpad, přičemž malých plastových odpadků bylo mnohem méně,“ upřesnili potápěči.

Mezi hromadou odpadků se objevila třeba vojenská výzbroj. Nechyběla například italská krátká puška, munice a několik nožů. Některé kusy materiálu pak potápěči odevzdali na odsolení. Část z nalezených věcí pak chtějí prodat a výtěžek věnovat organizaci Dětské vesnice SOS.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Spalovna v pražských Malešicích bude týden mimo provoz

Ve středu zachvátil spalovnu v Malešicích požár, několik dní až týden bude mimo provoz. Shořela jedna z budov rozsáhlého areálu. Do opětovného zprovoznění spalovny se bude pražský odpad vozit na skládky v okolí metropole.

Píše se na Deník.cz