Domácí

Amnesty International i Rada Evropy: Hned prověřte smrt Roma v Teplicích!

Rada Evropy vyzvala k okamžitému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Výzvu ve středu v tiskovém prohlášení zveřejnil mluvčí generálního tajemníka Rady Evropy. Podle organizace jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek. Pro prošetření postupu policistů je i česká pobočka Amnesty International. Premiér a ministr vnitra se za policisty postavili.

Víkendovým policejním zákrokem proti velmi agresivnímu muži v Teplicích se začala zabývat nejen zahraniční média, ale nyní se do případu vložila i Rada Evropy. Ta požaduje bezodkladné, důkladné a hlavně nezávislé vyšetření smrti Roma. V tiskovém prohlášení mluvčího generálního tajemníka Rady Evropy stojí, že záběry z incidentu jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek.

Událost natočili svědci. Video zachycuje trojici policistů, která zasahovala proti velmi agresivnímu muži. Policisté museli na útočícího muže zakleknout, aby se jim ho podařilo dostat pod kontrolu. Bránil se šest minut. Během následného převozu do nemocnice zemřel.

Lékař konstatoval jako předběžnou příčinu úmrtí předávkování drogami. I soudní pitva později vyloučila, že by smrt agresora souvisela s policejním zákrokem. "Podle předběžné pitevní zprávy bylo u muže zjištěno podezření z ovlivnění cizorodou látkou amfetaminové řady a při pitvě byly zjištěny chorobné změny věnčitých tepen srdce," vysvětlil mluvčí policie Daniel Vítek.

Související obsah

Představitelé české romské komunity ale závěrům odborníků nevěří. Případ také brzy ve velkém začala řešit i zahraniční média, která ho přirovnávají ke smrti George Floyda. To ale čeští policisté rázně odmítají.

Incidentu měla předcházet potyčka mezi dvěma narkomany, z nichž jeden měl zaútočit na přivolanou policejní hlídku. "Žádný 'český Floyd'. Zákrok proti několikanásobnému recidivistovi, který pod vlivem OPL (omamných a psychotropních látek) demoloval auta ve svém okolí a nedbal žádných výzev policistů, proběhl v souladu se zákonem a neměl žádnou souvislost s úmrtím zemřelého. Potvrdila to soudní pitva," stojí si za svým vyšetřovatelé.


Případ chce prošetřit i Amnesty International

K důslednému prošetření zákroku policistů vyzvala i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která ho označila za hrubý a nezákonný.

Amnesty se domnívá, že technika stlačení krku použitá policií během zatčení byla neuvážená, zbytečná, nepřiměřená, a proto protiprávní. Vyzvala české úřady, aby používání takové techniky zakázaly, protože podle nich fatálně omezuje dýchání a může ohrozit život, obzvlášť pokud je používáno delší dobu. 

"V tomto případě byla několik minut uplatněna technika omezující dech a způsobující vážnou bolest. Zdá se, že existuje velká pravděpodobnost, že nadměrné použití síly přispělo ke zhoršení jakéhokoli již existujícího problému v důsledku nemoci nebo užívání drog - a mohlo tak dojít k úmrtí, které tedy lze přičíst akci policistů," uvedlo Amnesty International.

Za policisty stojí premiér i ministr vnitra

Premiér Andrej Babiš (ANO) se za policisty jednoznačně postavil. "Každý, kdo se na veřejnosti chová agresivně a poškozuje cizí majetek, musí počítat se zákrokem policie. Vážím si našich policistů jako velkých profesionálů a stoprocentně za nimi stojím,“ uvedl.

A stejné stanovisko zaujal i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Zasahující policisté mají mou plnou podporu. Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů a policistek jsme v první desítce nejbezpečnějších zemí světa,“ sdělil prostřednictvím sociálních sítí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz